„Ukázali svou kvalitu. My jsme hráli zbytečně pasivně,“ litoval stoper Tomáš Kalas.

Start se nesl ve smutečním duchu: diváci uctili oběti teroristického útoku na Novém Zélandu i zesnulou brankářskou legendu Gordona Bankse. Poté už „domov fotbalu“ sledoval samotný duel. Favorit byl jasný: Anglie pod vedením Garetha Southgatea prohrála z posledních patnácti domácích zápasů jediný.

Jaroslav Davídek z Hřivic vyhrál vstupenky na duel české fotbalové reprezentace s Brazílií v soutěži Deníku.
Beru i plichtu, těší se čtenář Deníku na duel Čechů s Brazílií. Vyhrál lístky

Předpoklady se naplňovaly hned v úvodu. „Three Lions“ měli převahu a v první půli Čechy nepustili k míči. „Dost drželi balon a tlačili nás do obrany,“ popsal Kalas.

Tuzemská sestava se osmělila, Vladimír Darida ale v první šanci přestřelil. A tak udeřili domácí: pas vyslal Jadonu Sanchovi (do ofsajdu) kapitán Harry Kane, načež mladík z Dortmundu prodloužil před bránu Raheemu Sterlingovi. Píšťalka portugalského sudího Diase mlčela a kanonýr Manchesteru City měl snadnou práci – 1:0.

Na závěr dva vlastní góly

V nastaveném čase první půle bylo ještě hůř. Sterling, jehož rychlé nohy dělaly české defenzivě velké potíže, pronikl až do vápna a naskočil na Kadeřábka a Kalase. Ani tentokrát nebyli Češi s protesty vyslyšeni – penalta! Tu následně proměnil Kane – 2:0.

Trenér České fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý
Nevyhráli bychom ani s Dočkalem, řekl Šilhavý. Na debakl chce zapomenout

„Když pominu penaltu a gól, další šanci si v první půli nevytvořili,“ podotkl Kalas. Angličané dále kontrolovali hru a pomohlo jim i štěstí (třetí trefu přidal Sterling, vlastní čtvrtý i pátý gól šly na vrub Čelůstky a Kalase).

Češi si reputaci mohou napravit v úterý v přípravě s Brazílií, případně v červnu v domácích střetnutích s Černou Horou a Bulhary. Posledně zmínění soupeři včera v Sofii remizovali 1:1.

Anglie – Česko 5:0 (2:0)

Branky: 24. Sterling, 45. Kane, 62. Sterling, 68. Čelůstka vlastní, 84. Kalas vlastní. Rozhodčí: Artur Dias – Rui Tavares, Paulo Soares (Portugalsko). ŽK: 45. Kadeřábek, 53. Schick. Diváci: 82 575.

Anglie: Pickford – Chilwell, Maguire, Keane, Walker – Henderson, Dier (15. Barkley), Alli – Sterling (70. Hudson-Odoi), Kane, Sancho. Trenér: Gareth Southgate.
Česko: Pavlenka – Novák, Kalas, Čelůstka, Kadeřábek – Pavelka, Souček – Jankto (46. Vydra), Darida (68. Masopust), Gebre Selassie – Schick (82. Škoda). Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Další výsledek kvalifikační skupiny A: Bulharsko – Černá Hora 1:1 (0:0).