Definitivní rozhodnutí padlo v pondělí, v návaznosti na aktualizovaná vládní opatření. „Nyní už tedy lze provádět valné hromady spolků. Ovšem za splnění některých podmínek,“ sdělil předseda Okresního fotbalového svazu (OFS) Žďár nad Sázavou Jaroslav Beneš.

Volební valná hromada OFS Žďár nad Sázavou tedy proběhne v sobotu 20. února v kulturním domě v Hamrech nad Sázavou. Prezence bude probíhat od 9.30, samotné zahájení pak přijde na řadu o půl hodiny později. „Všichni delegáti z jednotlivých klubů si musí zajistit alespoň antigenní test, který nesmí být starší tří dnů. To znamená ze čtvrtka nebo pátku před valnou hromadou. Ten bude při prezenci vyžadován,“ řekl Beneš, jenž nemá na pozici předsedy okresního svazu protikandidáta.

Současně dodal, že jej tyto komplikace vůbec netěší. I přesto věřím, že se nám valnou hromadu podaří uskutečnit. Pokud budou chtít kluby změnit delegáta, mají ještě do čtvrtka možnost,“ prozradil.

Útočník Dominik Moučka (v červenobílém dresu) se stal novou posilou, dosud jedinou zimní, divizních fotbalistů Velké Bíteše.
Velká Bíteš je pro mě dobrou volbou, věří Moučka

Žďárský okres by se stal prvním, který volební valnou hromadu v současném, pro celou společnost i fotbal, turbulentním období uskutečnil. „Pokud vím, budeme první v republice. Největším problémem asi bude právě to, aby delegáti dorazili s potvrzením o negativním testu na covid-19,“ naznačil.

Přesto věří, že valná hromada proběhne. „Na okrese je čtyřiačtyřicet klubů. K tomu, abychom byli usnášeníschopní, tudíž musí dorazit minimálně třiadvacet delegátů s negativním testem na covid-19. Ale určitě jich bude mnohem víc.“

Je připraven také na opačnou variantu? „Pokud se nás nesejde nadpoloviční většina, budeme nucení valnou hromadu zrušit,“ pokrčil rameny Beneš.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu na 3000 metrů na MS v Heerenveenu.
Nechápu, co to se mnou bylo, cítila Sáblíková hořkost po posledním závodě sezony

Vládní opatření umožňují valnou hromadu uskutečnit, ale jen za splnění konkrétních hygienických podmínek. Pokud se má při volbě či zasedání orgánu právnické osoby sejít více než 10 lidí, což je případ fotbalu, platí tato pravidla:

a) přítomní si musí dýchací cesty chránit rouškou či respirátorem,

b) jsou rozesazeni v minimální vzdálenosti dvou metrů od sebe,

c) všichni přítomní musí předložit negativní výsledek testu na covid-19 ne starší než tři dny, povoleny jsou také antigenní testy.

Valné hromady jsou povoleny do počtu 50 osob, ale tento „strop“ lze překročit, pokud je to nezbytné k volbě příslušného orgánu. Takže pokud drží volební právo větší množství delegátů, mohou se valné hromady okresního či krajského fotbalového svazu zúčastnit všichni.