12. FK TJ RAD. SVRATKA

Loňský nováček jakoby chtěl potvrdit staré pořekadlo, že druhá sezona po postupu bývá nejtěžší. Přitom start hráčům Radešínky vyšel, po čtvrtém kole okupovali se ziskem sedmi bodů čelní příčky tabulky. Jenže pak přišel strmý propad.

„Na to, jaký je tu mančaft, tak jsou naše výsledky asi odpovídající. Nemohu říci, že bychom hráli špatně, nebo že by se kluci nesnažili, ale soupeři jsou o fous lepší,“ tvrdí trenér Svratky Jaroslav Šoustar, který ale druhým dechem dodává.

„Většinou jsme však na podzim sehráli poměrně vyrovnané zápasy, kromě Dukovan a Budišova nás nikdo vyloženě nepřehrál.“

Ačkoliv výsledky v první polovině ročníku nebyly ideální, o kádrových změnách se v Radešínské Svratce příliš neuvažuje.

„O posilách jsme se zatím v klubu nebavili. Nepředpokládám ale, že by měl být nějaký velký zásah. Ti kluci, kteří si soutěž před dvěma lety vykopali, by ji měl dál hrát,“ domnívá se lodivod Radešínky.

Cíl pro jarní odvety je tedy jasný – udržet na Novoměstsku druhou nejvyšší krajskou soutěž i pro nadcházející sezonu.

„Uvidíme, kolik nakonec bude sestupovat mančaftů. Už teď je však jasné, že dolů půjdou poslední dva týmy, ale může se to ještě navýšit případnými sestupujícími kluby z Vysočiny v divizi,“ připomíná Jaroslav Šoustar.

13. SOKOL HERÁLEC

Pokud bychom brali podzimní výsledky fotbalistů Herálce jako bernou minci, svědčily by o vyšší kvalitě východní skupiny I. A třídy oproti áčku. Celek z obce pod Žákovou horou totiž v létě, po loňském čtvrtém místě ve skupině A, přešel právě sem.

„Určitě jsme čekali lepší umístění. Kádr je stále kvalitní, kluci jsou dlouho pohromadě.“ domnívá se trenér Zdeněk Cach mladší, který se mužstva ujal po třetím kole.

„Hlavní příčinou našich nezdarů je to, že hráči neměli natrénováno. Sice se to začalo zlepšovat, jenže nás srážely individuální chyby a mizerná koncovka,“ mračí se Cach.

Celkem logicky se tak v Herálci uvažuje o příchodu nových hráčů, ale také o tvrdém zimním drilu.

„Posily jsou v jednání, musíme to probrat s vedením. Zimní příprava bude určitě náročná, plánujeme i soustředění a dostatek přípravných zápasů,“ nastínil Zdeněk Cach mladší, který tuší, co bude pro záchranu klíčové.

„Nesmíme ztrácet body doma a pak také porážet týmy, které jsou ve spodku tabulky.“

14. TJ MORAVEC

Hodně tristně působí podzimní bilance fotbalistů Moravce. Pouhých pět získaných bodů mohlo jen těžko stačit na jiné, než poslední místo podzimní tabulky.

„Už na konci minulého ročníku jsem tušil, že letos budeme horkými kandidáty záchranářských bojů. Bohužel má spousta kluků úplně jiné priority než fotbal. Když se k tomu pak přidala ještě zranění, je výsledek takový, jaký je,“ kabonil se hrající kouč Moravce Martin Černý a dodal.

„Bohužel je nás teď málo, v drtivé většině zápasů jsme nastupovali hodně nekompletní. Často jsem tak do sestavy nasazoval kluky, kteří přišli do našeho béčka ukončit kariéru. Místo toho museli zaskakovat v I. A třídě.“

Nabízí se otázka, zda se nezvedla úroveň soutěže?

„To si nemyslím, úroveň soutěže zůstává stále podobná. Oproti I. B třídě je ohromně vyrovnaná. O patro níž je totiž kvalitních prvních šest mužstev, ten zbytek je pak o dost slabší. Jenže tady jsou kluby kvalitnější a vyrovnanější,“ odpovídá lodivod Moravce.

Ten už také pracuje na tom, aby se v jarních odvetách pokusil se svými ovečkami o malý zázrak.

„Oslovil jsem několik hráčů, zda by nám nepřišli pomoci. Už mám i prakticky hotový plán přípravných utkání, ale už si chci od fotbalu trochu odpočinout“ přiznal Martin Černý, který v případném sestupu nespatřuje tragédii.

„Boj o záchranu nevzdáváme, zkusíme o ni ještě zabojovat. Hlavní prioritou je ovšem to, aby tu fotbal jako takový vůbec zůstal.“