5. FC ŽĎAS ŽĎÁR B – 22 bodů, skóre 28:20

Dlouho na úplné špici se vyhřívali hráči žďárské rezervy, tři závěrečné porážky v řadě však znamenaly pád až na páté místo podzimní tabulky.

„Zkraje sezony jsme měli jednodušší soupeře a na to, že jsme hráli pokaždé v jiné sestavě, to od nás bylo výsledkově nadstandardní. Měli jsme několikrát štěstí, kdy jsme dokázali rozhodnout o zisku tří bodů až v úplném závěru,“ sdělil trenér Žďáru Zdeněk Peňáz, kterého nejvíce mrzela těsná porážka na půdě lídra soutěže ze Šebkovic.

„Mužstvo je však extrémně mladé, v závěru vypadli třicátníci Růžička s Machatkou a proto jsme zaplatili určitou daň za nezkušenost. Navíc jsme se snažil minutovou zátěž rovnoměrně rozložit na všechny hráče, abychom nikoho neotrávili. Od října byla znát i tréninková absence vysokoškoláků. Neděláme z toho žádnou tragédii, druhé místo je na dostřel, o špici se ještě popereme.“

Na první místo ztrácí fotbalisté Žďáru už devět bodů, stíhat vedoucí Šebkovice je tak zřejmě nereálné.

„Osobně mě ale Šebkovice herním projevem strašně zklamaly, nehrály žádný hezký fotbal, pouze nakopávané balony na útočníky. Daly proti nám rychlý gól a pak to dokázaly ubránit. Proto si nemyslím, že by dokázaly soutěž vyhrát, na jaře se na ně už každý dobře připraví. Třeba takové Kouty jsou mnohem fotbalovější, špatný nebyl ani celek Budišova. Nám v týmu chybí střední generace, proto bych se chtěl na jaře dál sehrávat a v příští sezoně se klidně pokusit zabojovat o krajský přebor. Prioritou je však to, abychom předváděli solidní hru, na kterou se dá dívat, žádné bezhlavé nakopávání,“ dodal Zdeněk Peňáz, který u mužstva tvoří rovnocennou trenérskou dvojici s Ladislavem Junem.

10. RADEŠÍNSKÁ SVRATKA – 17 bodů, skóre 29:30

Nováček druhé nejvyšší krajské soutěže potvrdil, že jeho překvapivý postup rozhodně nebyl náhodný. Dlouho to dokonce vypadalo, že se fotbalisté Radešínky udrží v první polovině tabulky.

„Mrzí mě závěrečné dvě porážky, mít o tři body více, panovala by s podzimem úplná spokojenost. Na to, jak máme úzký kádr, je však i sedmnáct bodů docela slušných,“ přemítal kormidelník nováčka Pavel Kříž.

Jeho svěřenci sbírali body především v domácím prostředí, naopak ze hřišť soupeře dovezli jen čtyři body.

„Nevím, čím to bylo, že se nám na podzim venku nedařilo, vyloženě nám to nesedlo. K řadě zápasů jsme však jeli jen s jedním či dvěma náhradníky, takže často nebylo kam sáhnout, pokud bylo třeba střídat. To však mělo i svá pozitiva, protože už tak dostali příležitost někteří talentovaní dorostenci, kteří si tak vyzkoušeli soutěž dospělých. Často se u nás také projevila nezkušenost, občas jsme úplně bezhlavě útočili s otevřenou defenzivou,“ všiml si kouč Svratky, podle něhož není v soutěži oproti I. B třídě velký kvalitativní rozdíl.

„Ani bych neřekl. První čtyřka soutěže je asi někde jinde, ale zbytek je vyrovnaný. Zřejmě největší rozdíl je v produktivitě, šancí si tu vytváříme méně než v I. B třídě, pokud je neproměníme, soupeři trestají. To se přesně ukázalo třeba v předposledním kole doma proti Dukovanům. My jsme nedali několik tutovek a hosté ze tří standardek utkání rozhodli ve svůj prospěch. Na druhou stranu jsme zase jinde byli horší, ale naše šance jsme proměnili.“

Do jarních odvet může jít Radešínská Svratka poměrně v klidu, na sestupové příčky má celkem pohodlný desetibodový odstup.

„Zimní přípravu zahájíme v lednu tělocvičnou, věřím, že bude lepší tréninková účast, protože na podzim to nebylo úplně ideální, často jsme se sešli až na předzápasovém tréninku. Cílem pro jaro je klidný střed tabulky, ale máme poměrně složitý los v úvodu, věřím, že budeme od začátku sbírat body. Díváme se i po posilách, ale sehnat hráče je dnes docela problém. Spíše budeme dál dávat šanci našim mladým klukům z dorostu,“ dodal Pavel Kříž.

O tři body méně oproti loňskému podzimu tentokrát nasbírali fotbalisté Moravce (v černo-červených dresech).
Herálec překvapil i sám sebe