Klub z města pod Santiniho Zelenou horou tak dostal předčasný dárek ke stému výročí založení klubu, které v tomto roce oslaví. „Z našeho kraje bylo krajské středisko uděleno ještě Třebíči a Havlíčkovu Brodu, statut fotbalové akademie pak má Jihlava,“ sdělil sekretář mládeže a SpSM FC Žďas Žďár Petr Procházka.

Po pouhých třech letech od získání okresního SpSM tak žďárský klub poskočil o úroveň výše. „V posledních letech se zde hlavně díky náborovým akcím vytvořily velmi silné počty hráčů, se kterými můžeme pracovat. Na získání licence se podílelo několik lidí z vedení klubu, ale vlastně i všichni trenéři, kteří zde výborně pracují s mládeží,“ pochvaloval si.

Logicky se nabízí otázka, zda je fotbalový klub ve Žďáře schopen udržet krajské středisko v dlouhodobém horizontu? „Pokud se nám podaří dostat na stejnou loď i ostatní oddíly z regionu, bude naše cesta lehčí,“ naznačil Procházka.

Na podzim fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném) doma podlehli béčku Jihlavy (v modrém) vysoko 0:5. Dočkají se na jaře možnosti odvety?
Kdo vše dodržuje, paradoxně na to doplácí, postýskl si trenér Meziříčí Šimáček

Okamžitě ale dodal, že ve Žďáře nechtějí likvidovat mládež okolních klubů. „Nechceme jim brát velké množství hráčů. Spíše je naším cílem nabídnout rozvoj a fotbalový růst těm talentovaným.“

To se také v posledním období děje. „V kategoriích přípravky a žáků nastupuje dobře padesátka nejtalentovanějších hráčů, kteří jsou sledováni již od nejmenších let a většinou prošli okresními výběry. Jak již bylo zmíněno, největší profit by měl mít z SpSM, v horizontu několika let, fotbal dospělých nejen ve Žďáře nad Sázavou, ale v celém žďárském okrese," zdůraznil.

Pro stabilní růst mladých fotbalistů je nezbytné kvalitní vedení. A to ve Žďáře mají. „V posledních letech jsme v klubu hodně pracovali s trenérským vzděláním, což se nám také začíná vracet. V této době máme od kategorie školičky až po starší dorost dvě desítky licencovaných mládežnických trenérů, což je myslím výborné číslo," potěšilo Procházku.