„Budeme hrát výhradně s vlastními odchovanci, zvýšit by se mohly také nepříliš vysoké návštěvy,“ naznačil kouč Oldřich Veselý, který u mužstva zahájí už svoji sedmou sezonu.

Bývalý korunní princ elitní krajské fotbalové soutěže na Vysočině se opět vrací tam, kde toho v posledních dvou dekádách prožil nejvíce. Druhé působení Bystřice ve čtvrté lize bylo o rok kratší než to první.

Po prvním, dá se rozhodně říci „opožděném“ triumfu klubu ze žďárského okresu v přeboru v roce 2012 se v divizi pohyboval pět sezon. Po postupu v červnu roku 2019 z toho byly divizní sezony čtyři.

Nějakou skepsi či odevzdanost byste ale na Lužánkách hledali marně. „Přebor by měl být atraktivní pro hráče, kteří dosud nedostávali tolik příležitostí, ale také pro naše dorostence. Určitě se budou chtít ukázat, když po sestupu z divize v týmu skončili všichni hráči odjinud,“ zdůraznil Veselý.

Fotbalisté Nového Města na Moravě (v zelených dresech) nechtějí hrát po sestupu ze třetí ligy v moravskoslezské divizi D druhé housle.
Ve Vrchovině úroveň divize příliš neznají, přesto hodlají hrát na špici tabulky

Nejvyšší krajskou soutěž rozhodně nehodlá podceňovat. „To v žádném případě. Určitě v ní budou ambicióznější kluby, než jsme nyní my. Nepočítám totiž, že bychom po takové přeměně byli na špici tabulky,“ neskrýval.

Ale druhým dechem okamžitě dodal. „Tím ovšem neříkám, že se něčeho zříkáme. Spíše tomu necháváme volný průběh, uvidíme, jak na tom budeme my a naši soupeři. Naše mužstvo nyní čeká velká přestavba,“ potvrdil.

Hned úvodní kolo nového ročníku, v němž do Bystřice dorazí loni třetí Kamenice nad Lipou, ledacos naznačí. „Pro nás to bude super prověrka, kdy zjistíme, jak na tom jsme. Za poslední čtyři roky jsem totiž viděl pouze jediný zápas krajského přeboru, takže jej moc neznám,“ prozradil kouč Bystřice.

Také v nadcházejícím ročníku FORTUNA:LIGY se zřejmě budou fotbalisté Slavie a Sparty prát o nejvyšší příčky v české elitní soutěži.
Glosa Tomáše Pohanky: Letní fotbalové mámení?

Současně věří, že by se na Lužánkách mohla zvednout také nepříliš valná návštěvnost. Na divizi totiž pravidelně chodilo sotva okolo jedné stovky diváků. „Je to trošku dané dobou a společností. Staří fanoušci vymírají a ti mladí moc nechodí,“ všiml si.

Dodal ještě jeden zajímavý postřeh. „Přijde mi, že fotbal teď žije na vesnicích, ale ve městech moc ne. Přijedeme do Žďáru na poslední divizní kolo. Hraje se v sobotu odpoledne, domácí po super sezoně, krásné počasí a přijde sotva sto lidí,“ kroutil hlavou.

V přeboru ale budou na Bystřici čekat derby s Novou Vsí či béčkem Vrchoviny. „Myslím, že by se návštěvnost mohla zvednout, když přijedou týmy z blízkého okolí. Paradoxně by tak náš sestup mohl přinést změnu,“ dodal Veselý.