Více než dva měsíce jsme čtenářům týden co týden přinášeli seriál o tom, jak si v bezmála dvacetileté historii krajského přeboru Vysočiny vedli fotbalové kluby z menších obcí našeho kraje. Co vesnický klub, který pronikl mezi krajskou elitu, to jiný příběh. Dnes se těmto „trpaslíkům“ budeme věnovat naposledy.

Některým z nich se vysoce podařilo překročit svůj stín. Třeba už před patnácti roky dokázali fotbalisté z Hartvíkovic krajský přebor vyhrát a postoupit do moravskoslezské divize. V ní se ale klub z obce u Dalešické přehrady ohřál jen jedinou sezonu a dnes se dokonce pohybuje už jen v okresním přeboru Třebíčska.

Podobný husarský kousek se v roce 2013 povedl také Staré Říši. „Chtěli jsme postoupit už sezonu předtím, ale předstihla nás Bystřice. O rok později už se nám to ale povedlo,“ pochvaloval si šéf fotbalového klubu ve Staré říši Miroslav Nedvěd, jehož mužstvo brázdí vody ve čtvrté nejvyšší soutěži nepřetržitě už osmou sezonu v řadě.

Poměrně kuriózní byl případ fotbalistů Doubravníku. Tato obec se totiž při reorganizaci krajské správy před více než dvaceti lety ocitla v Jihomoravském kraji. Fotbalový klub odsud si ale přál působit na Vysočině. V červnu 2004 pak „Doubec“ slavil postup do krajského přeboru.

V něm si v následujícím ročníku nevedl zle a obsadil sedmé místo.Vedení oddílu se ale rozhodlo pro přechod na jižní Moravu, kde se mu však vůbec nevedlo a po pár letech klub dokonce zanikl! Před čtyřmi lety došlo k jeho obnovení a dnes již působí v okresním přeboru žďárského okresu.

Jen krůček chyběl k tomu, aby v našem přehledu figurovaly také Přibyslavice. Fotbalový klub z Třebíčska měl v sezoně 2006/2007 tři kola před koncem na čele tabulky 1. A třídy – skupiny B osmibodový náskok.

Navíc je na domácí půdě čekala předposlední Kamenice nad Lipou, s níž stačilo jednoznačnému favoritu uhrát bod a mohl se slavit historický postup do krajského přeboru. Místo oslav ovšem přišel šok v podobě prohry 1:3. „I po letech musím říci, že to byl můj trenérský průšvih. Ten zápas jsme prostě měli zvládnout,“ hořce se pousmál tehdejší trenér Miloslav Loucký.

Ve zbývajících dvou kolech pak přišly porážky s oběma dalšími konkurenty a Přibyslavicím zůstaly jen oči pro pláč. „Dodnes mě to ohromně štve. Shodou okolností navíc v Přibyslavicích pracuji, tudíž to mám neustále před očima. Na to se snad ani zapomenout nedá,“ přiznal.

Jen těsně se, vzhledem k počtu obyvatel, do našeho přehledu nevešli fotbalisté Herálce. Respektive obou Herálců, jak toho ze žďárského okresu, tak i toho z havlíčkobrodského. Přitom v něm oba zanechali poměrně výraznou stopu.

Celek z obce pod Žákovou horou zazářil především na podzim roku 2014, kdy coby nováček dlouho vedl tabulku přeboru.

Tým z Havlíčkobrodska zde působil čtyři sezony a především v éře střelce Fukana na hrotu útoku patřil k nesmírně obávaným protivníkům v soutěži.