Více než dva měsíce jsme čtenářům týden co týden přinášeli seriál o tom, jak si v bezmála dvacetileté historii krajského přeboru Vysočiny vedli fotbalové kluby z menších obcí našeho kraje. Co vesnický klub, který pronikl mezi krajskou elitu, to jiný příběh. Dnes se těmto „trpaslíkům“ budeme věnovat naposledy.

Některým z nich se vysoce podařilo překročit svůj stín. Třeba už před patnácti roky dokázali fotbalisté z Hartvíkovic krajský přebor vyhrát a postoupit do moravskoslezské divize. V ní se ale klub z obce u Dalešické přehrady ohřál jen jedinou sezonu a dnes se dokonce pohybuje už jen v okresním přeboru Třebíčska.

Podobný husarský kousek se v roce 2013 povedl také Staré Říši. „Chtěli jsme postoupit už sezonu předtím, ale předstihla nás Bystřice. O rok později už se nám to ale povedlo,“ pochvaloval si šéf fotbalového klubu ve Staré říši Miroslav Nedvěd, jehož mužstvo brázdí vody ve čtvrté nejvyšší soutěži nepřetržitě už osmou sezonu v řadě.

Na střelecké schopnosti útočníka Tomáše Duby (v zeleném dresu) budou fotbalisté Nového Města na Moravě i dál hodně spoléhat.
Loňské lapálie jsou snad pryč, kanonýr Duba už by měl být zdravotně fit

Poměrně kuriózní byl případ fotbalistů Doubravníku. Tato obec se totiž při reorganizaci krajské správy před více než dvaceti lety ocitla v Jihomoravském kraji. Fotbalový klub odsud si ale přál působit na Vysočině. V červnu 2004 pak „Doubec“ slavil postup do krajského přeboru.

V něm si v následujícím ročníku nevedl zle a obsadil sedmé místo.Vedení oddílu se ale rozhodlo pro přechod na jižní Moravu, kde se mu však vůbec nevedlo a po pár letech klub dokonce zanikl! Před čtyřmi lety došlo k jeho obnovení a dnes již působí v okresním přeboru žďárského okresu.

Jen krůček chyběl k tomu, aby v našem přehledu figurovaly také Přibyslavice. Fotbalový klub z Třebíčska měl v sezoně 2006/2007 tři kola před koncem na čele tabulky 1. A třídy – skupiny B osmibodový náskok.

Jiří Mužík (v červeném) v dresu TJ Sapeli Polná.
První měsíce v Chrudimi byly těžké, přiznává Mužík

Navíc je na domácí půdě čekala předposlední Kamenice nad Lipou, s níž stačilo jednoznačnému favoritu uhrát bod a mohl se slavit historický postup do krajského přeboru. Místo oslav ovšem přišel šok v podobě prohry 1:3. „I po letech musím říci, že to byl můj trenérský průšvih. Ten zápas jsme prostě měli zvládnout,“ hořce se pousmál tehdejší trenér Miloslav Loucký.

Ve zbývajících dvou kolech pak přišly porážky s oběma dalšími konkurenty a Přibyslavicím zůstaly jen oči pro pláč. „Dodnes mě to ohromně štve. Shodou okolností navíc v Přibyslavicích pracuji, tudíž to mám neustále před očima. Na to se snad ani zapomenout nedá,“ přiznal.

Jen těsně se, vzhledem k počtu obyvatel, do našeho přehledu nevešli fotbalisté Herálce. Respektive obou Herálců, jak toho ze žďárského okresu, tak i toho z havlíčkobrodského. Přitom v něm oba zanechali poměrně výraznou stopu.

Fotbalové utkání mezi FC Vysočina Jihlava a FK Třinec.
Konec čekání. První letošní výhru Jihlavy zařídil v samém závěru utkání Klobása

Celek z obce pod Žákovou horou zazářil především na podzim roku 2014, kdy coby nováček dlouho vedl tabulku přeboru.

Tým z Havlíčkobrodska zde působil čtyři sezony a především v éře střelce Fukana na hrotu útoku patřil k nesmírně obávaným protivníkům v soutěži.