Derby nemívá favorita. Tato léty prověřená pravda rozhodně platila v předzápasových prognózách sobotního souboje mezi fotbalisty Vrchoviny a Žďáru nad Sázavou v prvním kole nového ročníku moravskoslezské divize D.

Domácí celek totiž ještě před pár týdny působil ve třetí lize. Naproti tomu FC Žďas loni v divizi vystoupal až na druhé místo a možnost vystřídat Nové Město v MSFL mimo pořadí odmítl.

Na hřišti ale bylo všechno jinak. Žďár držel se svým soupeřem krok jen v prvním dějství. „Hráči Vrchoviny se asi na zápas nachystali lépe, měli to v hlavách lépe srovnané. Všude byli rychlejší a důraznější, konečný výsledek bohužel odpovídal tomu, co se dělo na hřišti,“ musel po prohře 1:4 uznat kapitán FC Žďas Čestmír Vitásek.

Ten patřil na pozici stopera k jedněm z mála hostujících borců, kteří v sobotu obstáli. „Do dalších zápasů se musíme trošku zamyslet, ale také pochopit, že loňská sezona, kdy jsme hodně vyhrávali, už skončila. Začal nový ročník, kde se opět hraje od nuly,“ zdvihl varovný prst.

A ještě pokračoval. „Všichni soupeři se na nás po té loňské sezoně určitě více připraví, když viděli, jak se nám dařilo. Mají z nás teď rozhodně větší respekt, což ale znamená, že nás nikdo nepodcení,“ připomněl kapitán FC Žďas.

Na absenci Severy, Starého, Henzla a Švomy v sestavě se nechtěl vymlouvat. „Oproti minulému ročníku je po letním příchodu několika mladých hráčů lepší, že je nás více. Stále ale platí, že jakmile nám vypadnou nějací hráči ze základu, je to okamžitě znát. V sobotu bylo těžké je nahradit,“ lehce si postýskl.

Po poločasovém výsledku 1:1 se zápas definitivně zlomil v neprospěch Žďáru necelou čtvrthodinu před koncem. Nejprve viděl červenou kartu hostující Jiroušek, chvíli poté Švanda zvýšil na 3:1. „I v deseti by stále byla šance třeba po standardce vyrovnat. Jak ale dali domácí třetí gól, bylo hotovo,“ uznal.

Ten mohl Vrchovině jen závidět bouřlivou kulisu před více než šesti stovkami diváků. „Fanoušci určitě na průběhu zápasu také udělali své. Je znát, že v Novém Městě mají jen fotbal, kdežto v okresních městech je kolektivních sportů daleko více a návštěvy se tak tříští. Nejen my to můžeme Vrchovině tak trošku závidět,“ neskrýval Vitásek.

Jen jednou lovil míč ze své sítě gólman Nového Města Petr Šmída. Na vyrovnávací trefu Šerého na 1:1 střelou z dvaceti metrů byl krátký. „Naši stopeři vystupovali proti Šerému, takže jsem míč uviděl až příliš pozdě. Ale trefil to krásně k tyči,“ ocenil kapitán Vrchoviny Šmída.

Další průběh zápasu mu však musel udělat velkou radost.. „Myslím, že jsme byli lepším týmem. První poločas ještě byl docela vyrovnaný, ale pak hráči Žďáru docela odpadli. Pomohli nám diváci, v závěru pak také trošku červená karta pro hosty,“ komentoval.

Největší rozdíl mezi oběma soupeři byl v nasazení. „Byli jsme mnohem aktivnější , bojovnější a také důraznější, šli jsme si více za vítězstvím než Žďár,“ všiml si.

Hned na úvod nového divizního ročníku se potvrdilo, že oproti zápasům ve třetí lize bude hrát Vrchovina mnohem aktivněji. „V MSFL jsme více bránili a spíše čekali, s čím přijde soupeř. V divizi budeme muset více tvořit a být mnohem aktivnější. Sám jsem zvědavý, zda nám to bude vyhovovat. Ale ukázalo se, že máme na čem stavět,“ sdělil Šmída.


Načítám tabulku ...