Pořádný bič si na sebe v loňské sezoně upletli divizní fotbalisté Velké Bíteše. Jenže po skvělých výsledcích, kdy před rokem vládli tabulce čtvrté nejvyšší soutěže, přišel exodus hned půltuctu hráčů.

Celek z města při hranicích kraje s jižní Moravou tak letos nečeká nic jednoduchého. „Jsme si vědomi toho, že bude tato sezona o mnoho těžší než minulá. Přesto si ale myslím, že bychom mohli zabojovat o nějaké vyšší příčky. Byl bych velice spokojený, pokud v tabulce budeme do pátého místa,“ sdělil trenér Velké Bíteše Marek Zúbek.

Ten současně připustil, že pro něj je nadcházející ročník trošku neznámou. „Sám jsem zvědavý, jaká bude úroveň jednotlivých mužstev po té dlouhé pauze. Jen stěží můžeme predikovat, jak to bude na hřišti vypadat, což vidím na mém vlastním mužstvu. Skutečně nevím, jak bude nový ročník vypadat,“ dodal kormidelník Velké Bíteše.

Také fotbalisté Žďáru nad Sázavou měli do loňského ročníku výborný start. V prvních třech kolech své soupeře shodně doslova převálcovali a s plným počtem bodů vládli divizní tabulce.

Jenže poté přišel útlum. „Postihla nás tehdy vlna zranění klíčových hráčů. Od toho se bude odvíjet scénář rovněž v této sezoně. Pokud budeme kompletní, nemám o naše výkony i výsledky obavy,“ prozradil trenér FC Žďas Petr Nedvěd.

Toho může uklidňovat, že se mu podařilo přemluvit zkušeného stopera Jakuba Šindelku k dalšímu pokračování bohaté kariéry. Po odchodu druhého středního obránce Tomáše Trojánka do třetiligové Vrchoviny by totiž jinak zela ve středu defenzivy velká díra.

Horší to bude v útoku, kde Žďár teskně vzpomíná na nedávné časy snajprů Zedníčka, Chmelíka či Pohanky. „Naše střelecká bilance se musí rozložit na více hráčů. Samozřejmě bych si přál mít v kádru typického koncáka, který balon donese do branky prakticky čímkoliv. Takového hráče ale v současné době nemáme, musíme jej tak nahradit kolektivně,“ pokyvoval hlavou Nedvěd.

Doufají, že scénář z loňského podzimu, kdy je stíhalo jedno zranění za druhým, se nebude opakovat. Řeč je o divizních fotbalistech Bystřice nad Pernštejnem. „Pro naše výsledky bude klíčový zdravotní stav hráčů. Pokud se nám zranění budou vyhýbat, jsem schopní hrát v klidu ve středu tabulky,“ sdělil kouč Bystřice Oldřich Veselý.

Ten očekává, že nový ročník bude ještě kvalitnější než vloni. „Týmy jako Hodonín nebo Start Brno si rozebírají hráče druholigového Blanska, Lanžhot zase sehnal posily na Slovensku s ligovými zkušenostmi. K tomu osvědčené a široké kádry Ždírce či Brodu,“ nastínil.

V úvodních čtyřech kolech čekají na Bystřici hned tři souboje proti celkům z jihu Moravy. „Možná je lepší hrát proti Startu Brnu či rezervě Zbrojovky hned zkraje sezony, kdy ještě nejsou tak rozehraní,“ lehce si zaspekuloval Veselý.

Čeřit vody ve vrchních patrech tabulky by měly oba kluby z Havlíčkobrodska. Jak Ždírec nad Doubravou, tak také Havlíčkův Brod se mohou opírat především o sehranost svých mančaftů. Klidný střed tabulky si přeje hrát trenér Staré Říše Luděk Kovačík. „Určitě chceme být lepší než vloni na podzim, to je jasné. V divizi se chceme v každém případě udržet, proto nehodláme nic podcenit,“ sdělil bojovné naladěný trenér klubu z Jihlavska.

Naproti tomu v Polné, stejně jako v Humpolci mají jediný cíl, záchranu v soutěži. Oba celky se na konci července utkaly v předkole MOL cupu a úspěšnější, byť až na pokutové kopy, byl hostující polenský Slavoj.