Pokud by se jako měřítko kvality obrany FC Žďas Žďár měla brát poslední dvě utkání, svědčilo by to o vzestupné tendenci její kvality. V pátek od Nové Vsi, stejně jako v neděli od Blanska, inkasovala jediný gól. „Bylo by to samozřejmě příjemné, ale zatím je na nějaké soudy příliš brzy,“ usmíval se trenér Žďáru Petr Nedvěd.

Ten dobře věděl, proč zůstává obezřetný. V červnových přípravných utkáních totiž jeho ovečky v defenzivě propadaly. „Na naší obranné hře neustále pracujeme, protože tam nás po červnových gólových žních soupeřů tlačila bota. Uvidíme, snad to bude trvalý jev, ne jen chvilkový výkyv,“ poznamenal.

V pátečním utkání na hřišti Nové Vsi se k tomu navíc přidala i slušná střelecká potence. „Sice jsem vstřelili pět branek, ale přesto mě štvala naše lehkovážnost v zakončení. Místo jasného a razantního zakončení zkoušíme na gólmana nějaké dloubáčky nebo ještě nesmyslně nahráváme,“ kritizoval i přes jasné vítězství 5:1 koncovku svého celku.

Podobně ostříleného kouče nadzvedl rovněž úplný začátek zápasu. „Zní to neuvěřitelně, ale už počtvrté za sebou jsme inkasovali branku v první minutě zápasu. A to jsme navíc sami rozehrávali! Přitom si před každým zápasem opakujeme, že si musíme dát pozor na začátek zápasu. Jako bychom si mysleli, že nám soupeř nebude chtít dát z prvního útoku gól,“ kroutil hlavou.

I přes tyto výtky ovšem pozitiva jasně převažovala. „Kromě úvodní čtvrthodinky, kdy se na nás asi podepsala ta inkasovaná branka, jsme podali slušný výkon. Především druhá půle byla pozitivní v tom, že v naší sestavě byli hned čtyři dorostenci. A právě oni se mi líbili, je vidět, že chtějí hrát, hýbou se a neustále nabízejí. To bylo rozhodně pozitivem,“ lebedil si.

V nedělním domácím utkání proti ještě na jaře druholigovému Blansku chybělo v sestavě několik opor. „Chyběli Sodomka s Fialou, navíc Vitásek nastoupil až do druhého dějství. Alespoň tak mohli naskočit od začátku všichni dorostenci. Blansko sice bylo více na míči, ale do vážnějších šancí jsme jeho hráče nepouštěli,“ líbilo se mu i přes těsnou porážku 0:1.

Konečný výsledek mohl být i lepší, ale Žďár opět srážela koncovka. „Opět jsme v zakončení několikrát zbytečně vymýšleli. Měli jsme k dispozici také solidně rozjeté brejkové situace, jenže nám chyběla rovněž finální nahrávka,“ popisoval.

Velkou radost ovšem musel Nedvědovi udělat návrat zkušeného stopera Šindelky do základní sestavy. „S Kubou jsme se o tom pobavili a slíbil, že nám pomůže. Vzhledem k odchodu dalšího stopera Trojánka do Vrchoviny to moc a moc potřebujeme. Jeho návrat do sestavy nám hodně pomohl,“ oddechl si.

Čtyřiatřicetiletý obránce už totiž nechtěl ve své bohaté kariéře dál pokračovat. „Patří mu velký dík za to, že nás nenechal ve štychu. Samozřejmě bude mít individuální rozpis tréninků, protože kvůli práci i rodině nemůže stíhat všechno,“ zdůraznil.

O to, že by ale Šindelka nebyl stoprocentně připravený, však lodivod FC Žďas strach nemá. „Svými zkušenostmi i přehledem nějaký ten chybějící trénink v klidu nahradí. O něj obavu rozhodně nemám,“ dodal Nedvěd.