To, co se už nějakou dobu očekávalo, se stalo skutečností. Novým trenérem divizních fotbalistů FC Žďas Žďár nad Sázavou se stal Václav Pohanka. „Je to pro mě nová výzva,“ sdělil dvaatřicetiletý kormidelník.

Dosavadní trenér Nové Vsi se jeví jako logická volba. V dresu FC Žďas patřil k obávaným střelcům v divizi, ale i třetí lize, u mužstva už také působil v roli asistenta Petra Nedvěda.

Fotbalový trenér Pavel Procházka rozhodně nepatří k „usedlým“ typům mužů na lavičce. V průběhu uplynulého podzimu měl několikrát dostatek důvodů k tomu, aby rozhodně nemohl zůstávat v klidu.
Tým potřebuje posílit, především na krajích, dobře si uvědomuje kouč Procházka

„Václav Pohanka pro nás byl číslem jedna od okamžiku, kdy Petr Nedvěd oznámil, že už u týmu nechce pokračovat. Venca je člověk z regionu, výborně zná prostředí, ale také lidi v klubu. Měl ambice jako hráč a má je rovněž i jako trenér,“ vysvětloval důvody rozhodnutí předseda FC Žďas Žďár Radim Chmelíček.

VÁCLAV POHANKA
Dnes dvaatřicetiletý trenér začínal s fotbalem v rodné Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Přes sousední Vrchovinu začal v dorosteneckém věku nastupovat v útoku FC Vysočina Jihlava. Od jara 2010 oblékal dres divizního Žďáru nad Sázavou, jemuž v roce 2012 pomohl k postupu do třetí ligy. Zde byl na podzim 2013 nejlepším střelcem soutěže a v zimě zamířil na působení do Rakouska. Zpět do Žďáru se vrátil po třech letech, ale kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem musel s aktivní dráhou skončit. Okamžitě naskočil do trenérské role, dva roky ve Žďáře působil jako asistent Petra Nedvěda. Poslední rok a půl pak úspěšně vedl jako hlavní kouč Novou Ves.

Nový kouč tradičního divizního celku přiznal, že rozhodování nebylo jednoduché. „Přiznávám, že úplně snadné to nebylo. Nerad odcházím od rozdělané práce a v Nové Vsi se nám poměrně dařilo. Věřím, že tam budou kluci dál podávat solidní výkony,“ sdělil Václav Pohanka.

Klubu, v němž s fotbalem začínal, je za premiéru v roli hlavního trenéra vděčný. „Jsem rád, že jsem tu dostal možnost trénovat. Předsedovi Pepovi Starému, vedení klubu, ale samozřejmě všem hráčům a fanouškům bych chtěl poděkovat. Oceňuji jejich přístup k fotbalu, ale nyní jdu za novou výzvou,“ neskrýval.

Co tedy rozhodlo? „Převzít tým ve Žďáře je pro mě dalším posunem. Šlo o zajímavou nabídku, navíc z vyšší soutěže,“ přiznal.

Ačkoliv na podzim získali ve třetí lize fotbalisté juniorky FC Vysočina v zápasech na hřištích soupeřů jen tři body, vidí její kouč Michal Veselý jako hlavní příčinu umístění až na předposledním místě především v utkáních před vlastními fanoušky.
V domácích zápasech jsme měli více bodovat, tuší kouč jihlavské juniorky Veselý

Cíle má nový kouč FC Žďas jasné. „V této sezoně se chceme rychle vyhnout bojům o záchranu, to je prvořadý cíl. Dalším je už od zimy chystat kádr pro novou sezonu, v níž chci hrát ve vyšších patrech tabulky. Mužstvo ovšem musíme posílit,“ uvědomoval si Pohanka.


Načítám tabulku ...