Stoper Jiří Urbánek zamířil do třetiligového Velkého Meziříčí, útočník Zdeněk Traxl se rozhodl vrátit do rodné Černé Hory. Záložník Marek Hošek přestoupil do HFK Třebíč, z pracovních důvodů přerušil činnost brankář Ladislav Cimbálník. A ke všemu ještě Matěj Těšík a Jiří Ondrák oznámili ukončení činnosti.

Tolik ztrát utrpěli před startem přípravy na nový ročník moravskoslezské divize D fotbalisté Velké Bíteše.

První přípravný duel přitom odehráli už ve středu proti dorostu Zbrojovky Brno U19. Prohra 0:4 vypovídá o tom, že nešlo o zcela vydařenou premiéru. „Opravdu výrazně na nás byl znát ten tréninkový, ale především zápasový výpadek. Soupeř byl na hřišti v Bystřici živější, pohyblivější a vyhrál zcela zaslouženě,“ přiznal trenér Velké Bíteše Marek Zúbek.

A nejen to. Konečná prohra jeho mančaftu prý mohla být ještě mnohem vyšší. „Otevřeně musím přiznat, že jsme mohli inkasovat i více gólů než jen čtyři. To je fakt, nemá cenu si cokoliv nalhávat,“ nepopíral.

Nakolik se na výkonu a výsledku jeho týmu mohl projevit letní odchod šestice hráčů nechtěl spekulovat. „Jestli se toto projeví, poznáme až v delším časovém horizontu, máme za sebou teprve první zápas. Na druhou stranu se v naší mezihře objevily věci, které v ní loni na podzim nebyly,“ všiml si.

Lék je zřejmě jediný, čas a trénink. „Musíme se dávat dokupy a stále více se sehrávat. Jak na tom skutečně jsme, to poznáme až v průběhu mistrovských zápasů. Rozhodně platí, že nechci z jednoho utkání vyvozovat nějaké předčasné závěry,“ potvrdil.

V květnovém a červnovém mezidobí se Zúbek se svými ovečkami věnoval spíše silovým tréninkům, nyní přišla na řadu kondice. „Po jarním rozvolnění jsme třikrát do týdne makali na síle. Nyní jsme najeli na klasickou letní přípravu, která se nikterak neliší od předchozích let,“ nastínil.

Na pohybu i práci s balonem ovšem vidí bývalý český reprezentant hodně nedostatků. „Hlavně před těmi dvěma měsíci, to bylo zvlášť markantní. Kluci na tom byli špatně s koordinací, práci s balonem i souhře. Teď se snažíme, aby se dostali aspoň na nějakou požadovanou hranu, o top úrovni se vůbec nemůžeme bavit,“ postýskl si.

Tréninkové manko sedmi měsíců je znát. „Ještě na začátku soutěže hráči určitě budou mít nějaké manko, ale to asi všude. Chybí nám spousta tréninků, které měly být na jaře. Uvidíme, jak se jejich výpadek projeví v podzimní části,“ přemítal.

V týmu zatím přivítal dvě nové tváře. Zkušený brankář Roman Invald přišel do mužstva po působení v Rakousku. Obránce Tomáš Šperka z druholigové Líšně by pak měl nahradit Jiřího Urbánka.

Dvě posily za šest odchodů je ovšem málo, toho jsou si v Bíteši vědomi. „Budeme se snažit přivést další hráče. Odešli někteří kluci ze základní sestavy, s čímž se muselo počítat, ale bohužel i ti, kteří už nechtějí hrát na téhle úrovni, nebo se vůbec fotbalu nechtějí věnovat. A právě to nás výrazně zasáhlo. Věřím, že ještě někoho přivedeme, ale bude to těžké,“ uvědomoval si.

V tom by si lodivod klubu z města na pomezí jižní Moravy mohl notovat s trenéry ostatních divizních mančaftů. „Jednali jsme s dostatkem hráčů, ale vše nedopadlo úplně podle našich představ. Každý, kdo dělal výkonnostní fotbal, ví, že hráči prostě nejsou, ti dobří obzvlášť. Netrpíme tím jenom my, ale většina klubů,“ hořce se pousmál Zúbek.