Není to jednoduchá situace, byť se nic hrozného, zatím, neděje. Prakticky úplně od začátku nyní ve fotbalovém Žďáře nad Sázavou skládají obrannou čtveřici, popřípadě trojici. Jak jsme již v Deníku psali, na vině je absence, možná nikoliv dočasná, obou stabilních stoperů.

A tak trenér Petr Nedvěd zkouší, zkouší a zkouší. Naposledy v přípravném utkání proti Boskovicím, které jeho ovečky vyhrály 3:1.

K úplné spokojenosti zkušenému kormidelníkovi, i přes vítězství, něco chybělo. „Střídali jsme vzadu lepší chvilky s těmi horšími. Rozhodně nás čeká dost práce, protože Bokovice si vypracovaly, hlavně po změně stran, až příliš vyložených příležitostí,“ všiml si Nedvěd.

Nebál se být konkrétní. „Peňáz si na stoperu svoje celkem odehrál. Vedle něj nastoupil mladý Požár z Borů, který má přece jen trošku rychlostně koordinační deficit. Navíc za sebou měl zkoušky ve škole, takže nestíhal tréninky,“ vysvětloval.

V tom ovšem mladý bek, který už oblékal také dres rezervy Velkého Meziříčí, není sám. „Miky Zažímal letos maturuje, takže tréninky také nestíhá, nebyl to od něj optimální výkon. Nalevo chyběl zraněný Fiala, místo něj si tam ale Severa odehrál svoje,“ potěšilo jej.

Jenže univerzál, který před časem na Bouchalky dorazil ze Staré Říše, zase chybí na jiném postu. „Většinou hrává na levém křídle, to je spíše jeho post. Na levém beku to pro něj úplně není,“ popisoval lodivod FC Žďas.

Ve druhé půli utkání proti Boskovicím dostali šanci mladíčci, kteří vyšli z dorostu. K ideálu měli daleko. „Střídali lepší okamžiky s horšími. Všechno začíná od jejich chybějících zkušeností, to je první věc. Dále jim chybí práce pod tlakem, což se ale týká i kluků z ofenzivy, pokud je dozadu posuneme,“ pokyvoval hlavou.

Lék by znal, mít jej ovšem není jednoduché. „Je potřeba mít ve středu obrany zkušeného borce, který dokáže hru podržet a ostatní organizovat. Tedy řídit hráče do správných prostorů, tohle dirigování nám nyní chybí,“ postýskl si.

A v sobotním dopoledni na Bouchalky dorazí třetiligové Velké Meziříčí… „Tenhle zápas by nás měl pořádně prověřit. S hráči si před ním pořádně promluvím, věřím tudíž, že po jeho odehrání budu mít další poznatky. Směrem dopředu se nám celkem chce, to je fajn, jenže dozadu pro změnu moc ne. Bránit přitom musí celý mančaft,“ zdůraznil Nedvěd.