Prakticky během celé přestávky mezi koncem podzimní a začátkem jarní části letošního ročníku moravskoslezské divize D se fotbalisté Staré Říše snažili posílit svůj kádr. Dlouho to vypadalo neúspěšně, ale na konci března na Jihlavsko dorazil kvartet hráčů. A všichni ze zahraničí.

Pravou stranu základní sestavy Staré Říše zpevnili dva fotbalisté z Ukrajiny. Jejich cesta do klubu z Jihlavska byla poměrně zajímavá. „Sháněli jsme stopera a dostali jsme tip na jednoho ukrajinského fotbalistu. Ten však nakonec zamířil za angažmá do Kazachstánu,“ popisoval předseda FSC Stará Říše Miroslav Nedvěd.

Zprvu záporný scénář měl ovšem dobrý konec. „Tento hráč nám totiž doporučil jiného ukrajinského fotbalistu, který s sebou přivedl ještě jednoho spoluhráče ze svého dosavadního klubu,“ sdělil.

Proměněnou penaltou necelé tři minuty před závěrečným hvizdem zařídil záložník Robin Demeter (vpravo v modrém) Velkému Meziříčí bod na hřišti Uherského Brodu za remízu 2:2.
Chceme se dívat spíše nahoru, naznačil letošní nejlepší střelec Velmezu Demeter

Na pravé straně základní sestavy Staré Říše tak nyní nastupují jednatřicetiletý Volodymyr Zastavnyi a o dva roky mladší Oleksandr Iermachenko. „Ze své domovské vlasti mají zkušenosti z ligových soutěží. V době, kdy na Ukrajině vypukl válečný konflikt, se s klubem zrovna pohybovali mimo vlast,“ vysvětlil.

Předseda Staré Říše projevil zájem také o některého z hráčů známého klubu Žitomiru, který v době ruské agrese uvízl na soustředění v Turecku a pomoc mu poskytl hradecký klub Olympia.

Ale nepochodil. „Tak trošku se mi v Hradci Králové vysmáli. Takových klubů, které by o tyto fotbalisty měli zájem, je prý na východě Čech více než dost,“ pousmál se.

První jarní výhry se v pátek dočkali divizní fotbalisté Velké Bíteše (ve žlutém dresu). Naopak hráči FC Žďas (v černém) vyšli po třech remízách naprázdno.
Souboj o první výhru vyšel lépe Bíteši. Náš špatný výkon, uvědomoval si Pohanka

Další dvě posily dorazily na Jihlavsko z Belgie. Vytáhlý dvaadvacetiletý útočník David Putu se uvedl nejlepším možným způsobem. Při mistrovské premiéře pomohl dvěma brankami k výhře Staré Říše 4:2 ve Velké Bíteši.

Také jeho příchod nebyl jednoduchý. „Je národností z Demokratické republiky Kongo. Poslední dva nebo tři roky působil v Belgii. Objevil se u nás již v únoru, odehrál dva přípravné duely, ale pak musel odcestovat. Upřímně se přiznám, že jsme moc nevěřili tomu, že se vrátí, ale k našemu příjemnému překvapení se tu na začátku jarní části najednou objevil,“ usmíval se Nedvěd.

A po prvním utkání Putua se usmíval ještě více. „Našemu trenérovi se líbil, proto tlačil na to, aby se k nám vrátil. Hned na úvod se ve Velké Bíteši ukázal v dobrém světle,“ neskrýval.

Fotbalové utkání mezi FC Slovan Havlíčkův Brod (v černobílém) a Tatran Ždírec nad Doubravou (v zelených dresech).
Derby rozhodla šťastná trefa. Situace Ždírce začíná být čím dál víc kritičtější

Při středeční dohrávané remíze se Ždírcem 0:0 se už na hřišti objevila rovněž poslední jarní posila, Belgičan Lumbala, který dorazil společně s Putuem.

Nabízí se otázka, jestli nyní nevládne v kabině Staré Říše jazykový Babylon? „Ukrajinci se dokážou dorozumět, navíc už u nás působil Oleh Kvych, takže ti to mají jednoduší. No a ti další dva se domluví anglicky,“ prozradil.

Záchrana divize pro Starou Říši nyní vypadá mnohem reálněji. „Věděli jsme, že musíme posílit. Jsem rád, že se to nakonec podařilo. Samozřejmě to stálo spoustu vyřizování, ale povedlo se,“ pochvaloval si Nedvěd, jehož klub v posledních třech kolech neprohrál a dokázal vybojovat pět bodů.


Načítám tabulku …