Prostředek k odreagování a zlepšení nálady, jenž má blahodárný vliv na psychiku lidí silně zasažených koronavirovou pandemií, získalo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 (CSOP). To je příspěvkovou organizací městské části a provozuje tři domovy pro seniory. Dostalo ho darem od společnosti Chemoprojekt ze Strašnic.

Deset různých lokalit

„Efekt je nad očekávání dobrý. Naši klienti mohou pociťovat určitou míru sociální izolace i za normálních podmínek. V současné tísnivé situaci se navíc všechno ještě násobí, zvlášť u seniorů upoutaných na vozík nebo lůžko. I ti však mají najednou možnost cestovat,“ popisuje Eva Lexová, pověřená řízením CSOP.

V Praze otevírá první centrum virtuální erotiky ve střední Evropě.
VIDEO: Striptýz prsaté blondýnky? Praha má centrum virtuální erotiky

„Virtuální zážitky spolu pak všichni čile rozebírají a diskutují o tom, kam se vydat příště. Takže se nenásilně rozvíjí komunikace, a v některých případech i zlepšuje proces socializace,“ dodává Lexová.

Techniku, jak si navolit některou z deseti aplikací virtuálních brýlí, buď zvládají senioři sami, nebo jim pomohou zaměstnanci domovů. „Také pracovníci si novou aktivitu pochvalují. Na základě zlepšené nálady našich klientů, i z vlastní zkušenosti,“ usmívá se Eva Lexová.

DINOSAUŘI VR.
Pátrání po tajemném dinosaurovi. POP Airport láká na virtuální zážitkovou hru

Klienti domovů si letos procházejí velmi těžkým obdobím plným strachu o vlastní zdraví a zdraví těch nejbližších.

„Na Vánoce na ně navíc tradičně doléhá stesk a smutek z odloučení. Na práci s moderními technologiemi jsme si v letošním roce museli zvyknout všichni. Děti a rodiče fungují v rámci distanční výuky a jsem moc rád, že ani naši senioři nezůstávají stranou zájmu, a mohou si svátky takto zpestřit,“ říká radní MČ Praha 10 Michal Kočí.