„Hlavně, aby nebyla panika,“ zhodnotila Jitka Seitlová postup kompetentních orgánů. Ta se okolnostmi loňské havárie od začátku zabývá a dokonce kvůli ní sestavila expertní komisi. 

„Úřady neměly jasno v tom, kdo zásah záchranných a likvidačních prací při havárii na Bečvě řídí a měl řídit. Slabá, možnostem, běžné praxi a právním předpisům neodpovídající byla zejména na počátku spolupráce a podpora odborných institucí státu - České inspekce životního prostředí a Povodí Moravy,“ uvedla místopředsedkyně Senátu.  

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
V kauze otrávená Bečva padlo obvinění. Míří do Rožnova. Co na to říkají lidé?

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) sestavuje expertní tým, který bude mít jediné téma - ekologická havárie na řece Bečvě.Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) sestavuje expertní tým, který bude mít jediné téma - ekologická havárie na řece Bečvě.Zdroj: Deník / Petra Poláková-Uvírová

Podle Seitlové byly vzorky z kritických míst a výústí kanálů odebrány opožděně, cenné vzorky od rybářů zase bezdůvodně vylity.

„Určení kyanidů nebylo laboratořemi v prvních dnech vůbec prováděno. Čtyři dny se tedy nevědělo, co je ve vodě za látku, přestože se v Bečvě pohybovali rybáři i hasiči a nebylo vyloučeno nebezpečí újmy na zdraví. To považuji za zásadní pochybení,“ dodala.

Jedovaté látky otrávily řeku Bečvu 20. září loňského roku a zamořily tok v délce čtyřiceti kilometrů. Rybáři odvezli do kafilérií čtyřicet tun ryb a podle odborníků se bude Bečva z následků ekologické havárie vzpamatovávat několik let. Policie uzavřela koncem června vleklou kauzu sdělením obvinění.

Odstraňování následků masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Zmizelé vzorky z otrávené Bečvy? Nevíme, kde skončily, stěžují si rybáři

„Vyšetřovatel zahájil v souvislosti s havárií na řece Bečvě trestní stíhání. Na základě shromážděných důkazů sdělil obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě z Rožnovska. Šetříme podezření ze spáchání dvou trestných činů - poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ shrnula mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková. Více konkrétní být policie v této fázi vyšetřování nemůže.

Energoaqua vinu odmítá 

Jedovaté kyanidy, které ryby otrávily, měly podle vyjádření znalce Jiřího Klicpery, jenž pro policii zpracovával odborné posudky, uniknout z areálu bývalé Tesly Rožnov a podezíral v této souvislosti firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm.

Z vyjádření ředitele společnosti z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi vyplynulo, že obvinění čelí právě tato firma. Vedení společnosti ale vinu odmítá a ředitel pro ČT uvedl, že podá proti trestnímu stíhání stížnost.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
Šéf rybářů Trybuček: Nevyšetřit otravu ryb na Bečvě je ostuda

Okolnostmi havárie se tento týden zabývala také sněmovní vyšetřovací komise, jejíž vznik iniciovala opozice. Své postřehy sdělil členům komise i Stanislav Pernický, předseda místního výboru Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou. Právě na tomto úseku Bečvy uhynulo nejvíce ryb.

„Od začátku říkám, že jsem přesvědčen, že chemikálie nemohly uniknout do Bečvy z výusti u rožnovského areálu na Juřince, a že ryby nemohly hynout až po třech kilometrech. Udělali jsme spolu s profesorem Jakubem Hruškou pokus, který měl tuto teorii potvrdit a nebo vyvrátit,“ řekl Stanislav Pernický.

Test s roztokem soli

Do výusti kanalizace z rožnovské Tesly, která je na Juřince, nalili 27. července sto litrů roztoku chloridu sodného, který se chová podobně jako uváděné kyanidy.

„Zkoumali jsme na základě vodivosti, ve kterém místě můžeme objektivně potvrdit rozšíření roztoku po celé šíři toku řeky. Potvrdilo se hned pod prvním, tedy juřínským splavem, což je 600 až 700 metrů od výusti z Rožnova. Toto zjištění podle nás zcela vyvrací definované mísící zóny až 3,5 kilometru níže po toku, jak uváděl znalec. Ryby v této části toku zcela evidentně žily,“ konstatoval rybář s tím, že se při testu snažili co nejvíce přiblížit podmínkám, které panovaly loni v září.

„Průtok Bečvy byl při našem pokusu přibližně stejný jako v den, kdy došlo k hromadnému úhynu,“ poznamenal.

40 svíček za 40 tun otrávených ryb se v neděli 20. prosince rozzářilo na nábřeží řeky Bečvy v Hranicích.
Symbolický akt: u Bečvy se rozzářilo 40 svíček za 40 tun otrávených ryb

Sněmovní komise vyslechla první den šest účastníků. „Práce vyšetřovací komise začala v pondělí ve Zlíně, kde jsme měli pozvaných prvních šest hostů - zástupce rybářů, ale i Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a experty z akademické sféry,“ uvedl šéf lidovců Marian Jurečka, který vznik komise inicioval.

Komise chce podle něj v šetření intenzivně pokračovat. Proto se její členové znovu sejdou už příští týden. „Je pro mě šokující, že Česká inspekce životního prostředí nemá ani po jedenácti měsících černé na bílém, co přesně způsobilo hromadný úhyn ryb. Že došlo k selhání odpovědných orgánů v klíčových hodinách bezprostředně po havárii při odběru a analýze vzorků začíná být z mého pohledu evidentní,“ zmínil.