Každý, kdo spatří na území hlavního města motýla a stihne ho vyfotit svým telefonem, přispěje k unikátnímu vědeckému projektu.
Přírodní rezervaci v Praze nyní obchází tým specialistů a jejich život monitoruje. Ale nemůže zmapovat celé území města, proto požádal o pomoc veřejnost.

„Spousta druhů motýlů žije v něčem, co nazýváme řídké populace. Laicky řečeno, potkáte je občas. To se týká třeba baboček, ohniváčků nebo modráčků,“ líčí entomolog Oldřich Čížek ze spolku Hutur, který akci spolupořádá.

Trojská botanická zahrada slavnostně zahájila ve skleníku Fata Morgana v pořadí už sedmnáctou výstavu tropických motýlů.
Peciválové i cestovatelé. Botanická zahrada v Praze láká na výstavu motýlů

A kam se mají Pražané na „lov“ vydat? Podle entomologů se tento pohledný hmyz ukrývá prakticky kdekoliv, kde roste zeleň.

Ceny pro nejlepší pozorovatele

„Zdánlivě běžné druhy mohou lidé vyfotit na místech, kam běžně chodí na procházky – v parcích, zahradách, vnitroblocích, podél vodních toků či v průmyslových areálech,“ říká Čížek.

K fotce je nutné připojit datum pořízení a GPS polohu nebo upřesnění místa. Údaje pak stačí vložit do jednoduché mobilní aplikace iNaturalist nebo poslat na facebookové stránky s názvem Hledejte pražské motýly. Akce probíhá do konce roku. Zatím nejčastěji pozorovaným motýlem je okáč poháňkový a modrásek jehlicový.

Nejlepší pozorovatele čekají ceny. „Soutěží se ve dvou kategoriích: o největší počet pozorování a zaznamenaných druhů. Jednou z cen je návštěva běžně nepřístupného entomologického depozitáře Národního muzea,“ popisuje Ivo Macek, ředitel Přírodovědeckého muzea Národního muzea.

Jasoňové vymřeli

Ze získaných údajů vznikne atlas denních motýlů na území Prahy, který bude následně k dostání v knihkupectvích. Informace také využije pro volně přístupnou databázi Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Cílem projektu je posoudit současný stav ohrožení motýlů v Praze. V posledních desetiletích totiž ubývají po celé Evropě. A na území metropole nyní žije přes 130 druhů. „Přesný počet nevíme. Některé prokazatelně vymřeli, například jasoňové. Historicky se v hlavním městě vyskytovalo na 75 procent všech druhů, které v Česku žijí,“ dodává entomolog Čížek.

Zahájení výstavy Motýli za účasti dětí z Mateřské školy Motýlek z Prahy 6 ve skleníku Fata Morgana. Už pošestnácté je možné ve skleníku Fata Morgana obdivovat živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi návštěvníky.
OBRAZEM: Ve skleníku Fata Morgana se budou líhnout motýli před zraky lidí