Za pokladnou vietnamské samoobsluhy je kuchyň, kde snídala skupinka dětí. Pár minut poté, co odešly, vletěly do místnosti těžké kovové dveře ze zadní chodby. Železo, beton a střepy dopadly na místo, kde ještě před chvílí sedělo batole. „Bylo to jako bomba,“ říká 62letý Nguyen Van Chi, když po úklidu u prasklých stěn a rozbitých oken vypráví, co se v jeho budově stalo. Obchodníkovi, který v Čechách pracuje od roku 1980, se ulevilo. „Mohlo to někoho zabít, ale měli jsme štěstí,“ dodává.

Boční část janovského obchodního střediska, kde žije s rodinou, poškodila končící demolice sousedního paneláku. Zbylé krajní byty se při bourání nečekaně svalily na plácek za prodejnou a zasáhly její postranní nosnou stěnu, služební vstup a okna. „Celý den jsme uklízeli. Bylo to až tady,“ ukazuje Van Chi střed kuchyně, kam pronikla suť. V sousední popraskané místnosti s postelí vletěl kámen i do nábytku a v zadní bývalé herně venkovní zával narušil zdi, ze kterých vypadaly na toaletách dlaždičky. Obchodník ještě škodu nevyčíslil, ale podle něj není malá. Říká, že událost hlásil své pojišťovně a že brzy po nehodě za ním přijeli lidé z radnice i od policie. „Všechno jsem jim ukázal,“ tvrdí. Věří, že úřady mu s řešením situace pomůžou a technici trhliny na jeho budově opraví.

V Janově bourají první vybydlený panelák
Kdo může za úpadek Janova? Lidé hledají viníka devastace známého sídliště

Podle radnice zbývalo minulý čtvrtek, 18. června, zbourat poslední vchod paneláku, ale došlo ke komplikacím, část stěny se zřítila předčasně a částečně poškodila sousední soukromou komerční budovu, aniž by došlo ke zranění.

Zástupci firmy a města se událostí zabývají. „Zasaženou budovu zkontroloval statik, který uvedl, že nedošlo k závažnému statickému poškození budovy,“ sdělil místostarosta Karel Rosenbaum. Práce v oplocené lokalitě po incidentu pokračovaly.

Lidé se báli

Na jednom videu z Janova je vidět, jak torzo paneláku padá k prodejně, kterou náhle zahalil oblak prachu. Kolem zní výkřiky lidí, kteří výjev pozorovali. „Viděli jsme to. Řidič bouracího stroje za to nemohl. Dělal to perfektně, klobouk dolů, ale ty budovy jsou blízko sebe. Každý se obával, aby panelák nespadl prodejně přímo na střechu, což se nestalo,“ řekl Deníku místní senior. Byl rád, že panelák už nestojí. „Bodejť ne, bude tu klid!“ dodal.

Jeho žena nehodu nafotila. „Když to spadlo, celý krám zmizel v prachu. Tady před krámem stál jeden pán a na jeho psa málem spadl panel, ale on odskočil,“ popsala své fotky v mobilu.

Demolice trvala dva týdny. Teď se bude suť na místě drtit. Materiálem se zasype suterén a zbytek skončí na skládce. Celá akce stojí skoro 8 milionů korun, z toho půlku městu uhradí stát.

19. ročník MTB maratonu Extrém Bike Most.
FOTO: Bahno a velká dřina. V Mostě se jel extrémní cyklistický závod

Uvolněný prostor pokryje zemina se zelení. Stromy město vysází na podzim. Ulice Gluckova je zatím neprůjezdná a oklikou jezdí i MHD. V příštích letech město zbourá další tři prázdné paneláky.

Van Chi se svěřuje, že loni, během povolovacího řízení, tušil problémy. Bál se, že panelák prodejnu zavalí. „Říkali mi, nebojte se, pane Nguyen, ani centimetr na vás nespadne,“ vzpomíná obchodník, který provozovnu vlastní od roku 2005.

Navzdory úpadku sídliště a nepříjemné zkušenosti s bouráním nechce Janov opustit. Jeho objekt stále stojí a on se v něm cítí doma. Do Čech přijel před 40 lety v rámci hospodářské pomoci Vietnamu. Z pracovníka Lesního závodu Zbraslav se stal v roce 1991 obchodník, který začínal na trzích u krušnohorských hranic a pravidelně jezdil do Vietnamu za svými rodiči. „My musíme zůstat. Máme tu své rodiny i obchody. A já čekám na důchod ze svého sociálního pojištění,“ vysvětluje Van Chi před svým obchodem, kde Janované stále nakupují.

Muzeum - Letiště Korea – Merkur.
OBRAZEM: Letiště Korea – Merkur a jeho lidé mají v Bezděkově své muzeum