„S dětmi tady mohu zajít akorát tak do krásné přírody. Ale sklouznout se nemají kde. V mateřské škole sice své ratolesti mohu nechat, ale jen do půl čtvrté odpoledne. A navíc je to pro nás přes celou Svratku,“ postěžovala si maminka dvou dětí Martina Netolická.

„Uvědomuji si, že teď nejsou peníze, ale mohlo by se na tom začít dělat,“ dodala. Žádosti o veřejný prostor pro děti jsou četné. „Pokud ale máte v kapse korunu padesát, tak si nepůjdete koupit Cadillac,“ přirovnal finanční tíseň Boris Jakubík.

Od začátku roku má město příjmy asi šest milionů korun, zatímco výdaje činí 19,5 milionu. „Jednoduše přenést prolézačky ze stávajícího hřiště na novou lokalitu nelze. I vybavení takového dětského koutku musí splňovat náročné hygienické podmínky. Náklady by se tak šplhaly do desítek tisíců korun,“ vysvětlil překážky starosta Svratky.

Obyvatelé a zejména děti tak musí počkat minimálně do doby, než bude dokončena druhá etapa výstavby kanalizace. „Pro dětské hřiště jsme vytipovali místo u Sokolské zahrady. Kromě pískoviště a prolézaček by tam mohly být i například lavičky pro odpočinek maminek,“ podíval se do budoucnosti Jakubík.

Svratecké trápí vzhled některých starých domů, které hyzdí tvář města. Přivítali by stavební parcely a pěkné koupaliště. „Demolice ruin vázne na jednání s majiteli, kteří se nedostavují k jednání na žďárský stavební úřad. Stavební parcely by mohly vzniknout v lokalitě Tábor směrem do Svratouchu, ale opět se musíme nejdříve vypořádat s majiteli přístupových tras a sehnat desítku milionů korun. O koupališti se ve Svratce mluvit nedá, to by stávající vodní nádrž musela splňovat přísná hygienická pravidla, kterým dnes nelze dostát. Město by to přišlo na padesát až šedesát milionů,“ informoval Boris Jakubík.