V rámci Týdne mobility pořádá ekocentru Chaloupky ve spolupráci se Zdravým městem Velké Meziříčí každoročně malý orientační běh v již zmíněném parku zámku ve Velkém Meziříčí a smysl akce je prostý. Seznámit děti s krásami orientačního běhu a ukázat jim tak cestu ke zdravému pohybu v přírodě. A zámecký park je k tomu jako stvořený.

Školám patří dopoledne, odpoledne je určeno veřejnosti. Nutno přiznat, že odtud přijíždějí a přicházejí především již aktivní orientační běžci, kteří si rádi proběhnou tu letošní trať. Zvědaví zájemci přicházejí zřídka.

Zpátky ke kořenům
Zpátky ke kořenům. Chaloupky zvou na nedělní odpoledne pro rodiny s dětmi

Podobný je i přístup škol. Zatímco některé se na akci dostavují pravidelně a žáci i studenti si dobrodružství s mapou užívají plnými doušky, pro jiné je dopolední návštěva parku nepřekonatelnou překážkou. Je to škoda, protože ukázka orientačního běhu není jen návodem a ukázkou pro jednotlivé žáky, ale také tipem na zajímavou aktivitu pro samotné učitele. Vždyť klasický orientační běh se dá ozvláštnit otázkami či poznávačkou z nejrůznějších předmětů. A pak už to není jen tělocvik, ale mnohem víc.

Cyklistický oddíl TJ Žďár nad Sázavou uspořádal tradiční dětské cyklistické závody.
Cyklistická tečka. Okruh kolem Bouchalek patřil malým cyklistům

Toho letošního běhu se zúčastnily tři základní školy a velkomeziříčské gymnázium a všichni si to náležitě užili i přes nevlídné počasí. Příští rok bude týden mobility opět a v zámeckém parku budou znovu viset lampiony. Stačí se přihlásit a přijít. Chaloupky se na vás budou těšit.

JAN UHER

Chaloupky a lesní mateřská škola Brtnice