Výzva bude vyhlášena na facebookovém profilu Kraje Vysočina, kde bude moci veřejnost sdílet fotografie modře laděného outfitu. „Těmito aktivitami chceme zdůraznit, že péče o osoby s poruchami autistického spektra nepočká po odeznění pandemie, ale je trvalá. Zároveň upozorňujeme širokou veřejnost, že Kraj Vysočina se chce stát iniciátorem podpory osob s autismem v domácím prostředí, ale i v sociálních službách na Vysočině a celé České republice,“ dodal radní Kraje Vysočina za sociální oblast Jan Tourek, který nad touto aktivitou převzal záštitu.

Výzva Obleč se do modré a podpoř osoby s autismem, kterou ve spolupráci s hejtmanstvím vyhlásil realizační tým projektu s názvem Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina. Výzvy se zúčastní nejen zaměstnanci odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina, ale také tři příspěvkové organizace, které jsou do projektu zapojeny. Jde o Domov Jeřabina Pelhřimov, Domov Kamélie Křižanov a Domov ve Zboží, jež poskytují péči osobám s poruchami autistického spektra.

Podporu osobám s poruchami autistického spektra vyjádřila také Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ). Během pátečního dne svítil web vysoké školy modře.

VŠPJ se ke kampani připojila již v roce 2019, kdy při této příležitosti modře nasvítila průčelí své historické budovy v Tolstého ulici. Vzhledem k omezením volného pohybu by ovšem letos nemělo mnoho lidí možnost vidět modrou budovu v nočních hodinách osobně. Proto se VŠPJ rozhodla modře rozsvítit svůj web, kam mohou návštěvníci zavítat v kteroukoli denní i noční hodinu zcela bez omezení.

Zahalení webu do modrého hávu však není jedinou aktivitou, kterou VŠPJ při této příležitosti přichystala. „Vyzvali jsme naše studenty, aby se zaměřili na modré objekty, se kterými se v běžném životě setkávají, a vyfotili je. Koláž, která z jejich „modrofotek“ vznikne, bude do konce měsíce dubna zdobit jako úvodní foto náš oficiální facebookový profil,“ uvádí tisková mluvčí VŠPJ Vendula Marešová.

 

 

Běžné modré objekty se před hledáčky objektivů nedostaly náhodou. „Chtěli jsme poukázat na to, jaký význam má to, na co upíráme pozornost. Když se zaměříte na modrou, najednou ji uvidíte téměř na každém kroku. Stejně tak teprve tehdy, až nasměrujete svou pozornost na osoby s autismem, zjistíte, jak častá tato porucha je a jak autisty podpořit, aby mohli žít plnohodnotný život a obohatit společnost o své originální a jedinečné vnímání světa,“ uzavřela Marešová

EVA NEUWIRTHOVÁ (krajský úřad Kraje Vysočina), VENDULA MAREŠOVÁ (VŠPJ)