„Na každé stanoviště jsme autem vozili konve s čajem, čerstvý chléb a sůl. To bylo občerstvení pro účastníky pochodu. Na akci jsme nakoupili 350 bochníků chleba, 220 lahví sirupu, 6 kilo soli, 1400 kelímků, pytle na odpady a další nezbytnosti,“ vzpomínal na legendární pochod Chiranská padesátka jeho spoluzakladatel Oldřich Pojezný. A právě k této akci se váže i nejnovější výstava ve foyer chirurgického pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě.

Ale zpět k pochodu, který startuje v sobotu 10. června. Tentokrát se jeho účastníci vydají ve stopách MUDr. Karla Daňka, lékaře a také někdejšího ředitele Nemocnice Nové Město na Moravě.

V nemocnici v Novém Městě na Moravě pořádají kurzy první pomoci.
Přihlaste se. Novoměstská nemocnice zve na další kurz první pomoci

Brněnský rodák Karel Daněk byl nadšeným propagátorem turistických pochodů, a to zejména v okolí Nového Města na Moravě. O významu pohybové aktivity, turistiky a lyžování v životním stylu moderního člověka napsal řadu knih. S Chiranskou padesátkou je jeho jméno nedílně spojeno. „Velice se angažoval, měl různé nápady jak pochod ozvláštnit. Například měřením tepu a krevního tlaku účastníků na jednom z kontrolních stanovišť. A zajišťoval pochod zdravotnickým personálem, protože vedl v Novém Městě oddělení tělovýchovného lékařství,“ vysvětlil Oldřich Pojezný.

Jedním z nápadů Daňka byl i takzvaný Test zdatnosti. Šlo o běh na vrchol Harusova kopce na trati dlouhé 760 metrů se 105metrovým stoupáním. Začátek testu je u hlavní silnice nad vjezdem do Vysočina Areny. Na konci trasy je umístěna metodická tabulka, kde se podle času a tepu lidé dozvědí, jak jsou na tom se svou fyzickou kondicí.

Zdroj: Youtube

Výstava v pavilonu chirurgických oborů novoměstské nemocnice poodhaluje i zajímavosti, které mohou účastníci pochodu na některé z tras potkat. Například Černou skálu, na níž kdysi stávala turistická útulna. Nebo hraniční kameny, jež jsou „rozeseté“ mezi Novým Městem na Moravě a Vlachovicemi.

Více o Pochodu srdcem Vysočiny na https://pochod.nmnm.cz/.

Helena Zelená Křížová