Autorem naučné stezky, kterou nechala zřídit obec Kadov, je žďárský muzejník a historik Miloslav Lopaur, jenž je mimo jiné spoluautorem publikace Železárenství na Novoměstsku a v Kadově má rodinné kořeny. Při otevření stezky se uskutečnila komentovaná vycházka po její trase, kdy historik účastníkům poskytl fundovaný výklad a přiblížil jim různé další zajímavosti ze železárenské historie Kadova.

V Kadově se těžbou železné rudy a výrobou litiny zabývali v letech 1651 – 1874 a obec byla současně i hlavním centrem železárenství v okolí – dalšími „železářskými“ vesnicemi byly Vříšť, Kuklík, Milovy nebo Křižánky. V první polovině 19. století, což současně byla doba největšího rozkvětu, tamní železárny dávaly práci pěti stovkám lidí z okolí. Některé výrobky z takzvané kadovské litiny se dochovaly do dnešních dní; jde zejména o kříže a nejčastěji jsou k vidění na hřbitovech, neboť právě ty ve své době patřily k vyhlášeným a vyhledávaným hutním výrobkům. Žádaná byla také litinová kamna, ale vyráběly se kupříkladu i talíře či různé ozdobné předměty a mnoho dalšího.

Úvodní panel naučné stezky přibližuje historii železářství v katastru Kadova, další připomíná dolování v Rovných dolech a tamní zaniklý důl. Následující zastávky turisty seznámí s místy, kde stála vysoká pec, či milíře, v nichž se pálilo dřevěné uhlí potřebné k vytápění vysoké pece, nebo se mohou seznámit s vlivem železářství na okolní krajinu.
Pro nejenom zvídavé, ale i hravé, kteří rádi luští, a nemusí to být jenom děti, jsou na panelech také kontrolní otázky. Panely budou v nejbližší době doplněny ještě o QR kódy odkazující na komiksový příběh o panu Krocarovi a nezbedném uhlíři Příbkovi.
Lenka Mašová, Koruna Vysočiny