Výstavu připravila trojice kurátorů – Jakub Orel Tomáš (Horácká galerie), Alice Hradilová (Horácké muzeum) a Martin Jiroušek (ostravský hororolog na volné noze). „Navzdory mnoha komerčním projektům, devalvujícím dětskou a obecně lidskou fantazii, se tým kurátorů rozhodl v tématu strašidel zajít na hlubinu. Cílem není daný fenomén zmapovat komplexně, spíše prezentovat vybrané přístupy starších autorů ve srovnání se současným pojetím,“ říká kurátor Jakub Orel Tomáš.
„V každé vsi se ústně tradovaly příběhy, jejichž aktéři, pokud vyvázli živí, mohli po celý svůj život odpřisáhnout svou hrůzostrašnou zkušenost, jakou učinili během setkání se záhadnými a nebezpečnými bytostmi místních lesů a luk: divoženkami, světýlky, ohnivým mužem, hastrmanem nebo hejkalem,“ dodává kurátorka Alice Hradilová s tím, že ještě v šedesátých letech čerpal jiříkovický řídící učitel Josef Vališ, amatérský etnograf, z vyprávění pamětníků příběhy, které se odehrály konkrétním lidem. Ještě tehdy byl vodník považován za reálně žijící bytost: „Jistotnej příběh, jistá pravda, no dřív tady ty bytosti bejvaly, lidi se s nima potkávali.“
Roztodivné bytosti zaujmou po celé léto své místo ve čtyřech výstavních prostorách Horácké galerie a také se objeví v Horáckém muzeu:
Zámecké podkroví HG (2. patro): Výskyt vodníka v českém umění; Vodník v knižní kultuře
Zámecký kabinet HG (1.patro): Bestiáře Karla Němce a Josefa Váchala
Arkáda HG (1. patro): Utopencovo delirium, hrůzostrašný filmový plakát
Malá galerie HG (přízemí): Hejkal čili divý muž
Horácké muzeum (1. patro): Miláčkové, dílo Aloise Boháče

Ústřední expozice, nainstalovaná v prostorách Horácké galerie, se dělí na tři části: první z nich představuje dialog Karla Němce, dřevorytce a novoměstského rodáka, na jehož slavný cyklus dřevorytů odkazuje podtitul výstavy, se spolužákem, dřevorytcem a mystikem Josefem Váchalem. Setkají se tu pouze dvě jejich díla - originály grafického cyklu Strašidla podle zkušenosti a tradice a originál knihy Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel. Druhý oddíl výstavy sleduje výskyt vodníka v hlubokých vodách českého výtvarného umění a jeho proměny. Zastoupena bude celá řada autorů od konce devatenáctého století po současnost: Josef Lada, Max Pirner, Hanuš Schwaiger, Mikoláš Aleš, Jaroslav Panuška, Jan Konůpek, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Karel Němec, Alén Diviš, Václav Jirásek & Skupina Bratrstvo, Miloš Šejn, Tomáš Ruller, Tomáš Hlavenka. Ve třetím oddíle budeme sledovat výskyt hejkala čili divého muže v lesích současného výtvarného umění. Galerie představí díla Anny Hulačové, Jana Vytisky, Marie Butuly Ciché, Veroniky Vlkové, Markéty Wagnerové, Tomáše Hlavenky a dalších. Na arkádě Horácké galerie bude k vidění série hrůzostrašných filmových plakátů sběratele a kurátora Martina Jirouška a ve výstavní síni Horáckého muzea představíme opomenutého volyňského malíře a výtvarného solitéra, autora celé plejády lesních a vodních bytostí Aloise Boháče.
Součástí výstavy je i bohatý doprovodný programa také edukační program pro mateřské, základní i střední školy. Vodnické ARTkino odpromítá tituly jako Kytice (2000), Hastrman (2018), Rusalka (1978) a Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Brněnský divadelní spolek bazmek entertainment připraví 17. září 2022 návštěvní den VODNIK OPEN, kdy bude možné krátce navštívit vodníky přežívající na okrajích měst. Ve dnech 18.–22. července se bude konat příměstský tábor zaměřený na průzkum místních bytostí. Po celé letní prázdniny mohou zájemci posílat do Horácké galerie fotografie vodníků, které potkají na svých cestách. NEJ fotografie budou oceněny knihami z havlíčkobrodského nakladatelství HEJKAL.

Na výstavě jsou zastoupena díla těchto autorů (v abecedním pořadí):
Rudolf Adámek, Mikoláš Aleš, Vilém Amort, Vladimír Boudník, Bratrstvo, Marie Butula Cichá, Alén Diviš, Tomáš Hlavenka, Anna Hulačová, Václav Jirásek, Jan Konůpek, Lukáš Kudrna, Josef Lada, Josef Loukota, Lucie Lučanská, Eva Maceková, Karel Němec, Jaroslav Panuška, Max Pirner, Alois Podloucký, Tomáš Ruller, Hanuš Schwaiger, Miloš Šejn, Jaroslav Špillar, Otokar Štáfl, Richard Teschner, Jakub Orel Tomáš, Josef Váchal, Veronika Vlková, Jan Vytiska, Markéta Wagnerová, Antonie Zichová, Jan Zrzavý.
Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie