Pohádka Princezna zakletá v čase vypráví příběh mladé rozmazlené princezny Elleny, která musí zachránit království a nalézt své čisté srdce.

Lomy v Lipnici nad Sázavou svoji filmovou premiéru zažily v neděli 28. července roku 2019. Pro natáčení nové pohádky si je vybral padesátičlenný filmový štáb. Celé natáčení probíhalo ve čtyřech lokalitách – lom Zlaté oči, Ústa pravdy, Bretschneidorovo ucho a lom u České tábornické unie, kde se mimo jiné uskutečnil i skok do vody z devítimetrové výšky. 

Z Daňkovic na Buchtův kopec a od něj na Sněžné.
Víte jak vypadá babí léto v kraji běžek? Novoměstsko láká k podzimním procházkám

Původní tvorba zvláštních útvarů vytesaných do skály bohužel nebyla tak idilická, jako ve zmiňované pohádce.

Sochařská díla vytesala je skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka a sochaře Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Patronem celého projektu byl Richard Hašek, vnuk slavného spisovatele Jaroslava Haška.

Dýňový svět u Pipků
Halloween je za dveřmi. Dýňový svět u Pipků láká na podzimní výlet

K místům vedou z centra městečka barevné značky a není problém je najít. Na okraji Lipnice lze zaparkovat a poté pokračovat po značených cestách.

Velká „Ústa pravdy“ byla vytesaná do žulové skál na jaře a v létě roku 2006. Jeho tvůrce našel inspiraci v reliéfu Bocca della Verita (v překladu Ústa pravdy) v předsíni kostela Santa Maria in Cosmedin v Římě. Tato pravdomluvná ústa se nacházejí v lomu s označením „Dvojka“ a vede k nim z města červená značka.

Mirošov v mlze
Mirošov v mlze. Důkaz, že Vysočina je jedno z nejkrásnějších míst na světě

U lomu s označením „Jednička“ byl dne 23. června 2005 odhalen první reliéf „Památníku národního odposlechu“, „Bretschneiderovo ucho“. Sem vede z Lipnice nad Sázavou modrá značka. Toto tři metry vysoké dílo dostalo své pojmenování podle jména tajného policisty z knihy Jaroslava Haška „Dobrý voják Švejk“.

Reliéf „Zlaté oči“ je v pořadí třetím byl odhalen 14. září 2007 v zatopeném žulovém lomu s názvem „Hřeben I“ (na stránkách autora je uveden název Brejle). Oči jsou vytesány v trojúhelníku vysokém asi 2,5 metru a nesou zlatý nápis Enter a Exit. Z Lipnice nad Sázavou sem doputujete po zeleně značené cestě.

Zajímavý program pro celé rodiny s lesní tematikou se konal v sobotu na hájence u Velkého pařezitého rybníka pod Javořicí.
Velká kůrovcová kalamita na Vysočině. Obnova lesů potrvá roky. Můžete se zapojit

Tyto útvary společně tvoří Národní památník odposlechu, který připomíná špiclování za bývalého režimu.