„Dovolte mi poděkovat každému z Vás – ať jste v letošní sbírce v roli dárce či koledníka. Jakákoliv pomoc je při Tříkrálové sbírce důležitá a přináší veliký užitek především našim klientům. Za Váš čas i finanční dar jsme opravdu vděční,“ vzkazuje všem Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Získané finance budou použity především na nákup nového svozového auta pro denní stacionář Nesa. Jedná se o speciálně upravený vůz pro uchycení invalidních vozíků pro přepravu lidi s mentálním a kombinovaným postižením do stacionáře a zpět domů. Dále výtěžek podpoří terénní sociální a zdravotní služby, a to nákupem celkem pěti osobních vozů, pro Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Osobní asistenci, Charitní pečovatelskou službu a Domácí hospic Barborka. Pro pracovníky těchto služeb je automobil nezbytným pracovním prostředkem k dopravě k uživatelům a pacientům. Jen v roce 2023 ujeli pracovníci žďárské Charity 514 350 ilometrů a postarali se o 1 965 klientů v rámci svých terénních služeb.

Masopust v Herálci na Žďársku.
Velký přehled masopustů na Žďársku. Víme, kde veselí trvá dva dny. Budou i hody

A v neposlední řadě podpoří výtěžek sbírky i dobrovolnické centrum Kambala, které pracuje s dobrovolníky, podílejícími se na realizaci projektů Charity a dalších sociálních služeb v regionu.

„Po roční odmlce jsem měla opět možnost zavítat do terénu a setkávat se s našimi úžasnými asistenty, tedy s lidmi, kteří v jednotlivých regionech pomáhají s realizací Tříkrálové sbírky. Zároveň byl pro mě letošní ročník opět trochu jiný. Kvůli mému zranění jsem musela oslovit ke spolupráci i kolegy z Charity. Proto mám navíc velkou radost, že se nám spolupráce osvědčila a že mám kolem sebe lidi, na které se mohu spolehnout. Současně bych moc ráda poděkovala své rodině, bez jejíž obrovské podpory bych se nemohla občas vydat i do terénu a užít si příjemná setkání s našimi spolupracovníky po celém okrese,“ sděluje své dojmy a díky Veronika Dobrovolná, maminka tří malých koledníků, která se po letech opět vrátila ke koordinátorskému žezlu Tříkrálové sbírky.

Chřipková epidemie na Vysočině ve čtvrtém týdnu. Foto: ČTK
Chřipková epidemie na Vysočině sílí. Žďársko hlásí nejvíce případů

Organizaci sbírky průběžně komplikoval nejen velký mráz, ale i občasný déšť. Jak se shodla většina pamětníků sbírky, mokré kostýmy v jednotlivých ročnících sbírky tu snad ještě nebyly. Všech 2 300 koledníků na území, ve kterém Oblastní charita Žďár nad Sázavou poskytuje své služby, si proto zaslouží obrovské poděkování. To Charita vyjádřila neobvyklým koncertem čtyř těles v neděli 14. ledna v kostele sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě, při kterém přítomní měli možnost vyslechnout tóny vánoční mše Jakuba Jana Ryby ve velkolepém provedení. Na koncertu účinkovaly: Magnificat, chrámový sbor, Lelekovice; komorní Studánka při ZUŠ Bystřice n. P.; komorní sbor Alter ego, Bystřice n. P.; Smyčcový orchestr N. Kyjovského při ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem v komorním obsazení.

„Velkou radost v tříkrálovém terénu mi udělala jedna dárkyně, která kromě financí podpořila tři malé klienty Charitní záchranné sítě dárkovými balíčky, a to proto, že jim chtěla udělat radost. To jsou okamžiky, kdy se ráda utvrzuji v tom, že naše charitní služby nejsou zbytečné. Že koledujeme pro dobrou věc,“ hodnotí Veronika Dobrovolná.

Svátek Tří králů. Ve Žďáru se koledníci chystali na cestu po ranní mši.
Tři králové ve Žďáru nad Sázavou. Podívejte se, jak se na svou cestu chystali

Do tříkrálové koledy se již tradičně zapojily i školy, které do ulic vyslaly své studenty a tím podpořily myšlenku dobrovolnictví. Jde především o Střední odborné učiliště Bělisko v Novém Městě na Moravě a Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou. Koledu se podařilo obnovit i na městských úřadech v Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí i ve Žďáře nad Sázavou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vysočina Arena je připravená na Mistrovství světa v biatlonu.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek