Návštěvy pošty a komunikace s úřady

Nouzový stav sice zpomalil život v celém Česku, ale to neznamená, že jde všechno odložit. Například pokud čekáte dítě a potřebujete požádat na úřadě o rodičovský příspěvek, jste v evidenci úřadu práce, čeká vás soud, stavíte dům a řešíte povolení, nebo jenom jednodušše potřebujete vyzvedávat obsílky na poště. Pořiďte si datovou schránku a díky přihlašovacím údajům vám bude k dispozici také Portál občana, který slouží k elektronické komunikaci s úřady. Díky službám eGovernmentu většinu záležitostí vyřídíte online. Založení a používání datové schránky je včetně komunikace s úřady zdarma. Zřídit si ji může každý, a to na kontaktních místech veřejné správy Czech POINTu, tedy na poště a místním úřadu i mimo místo svého trvalého pobytu. Stačí vyplnit a podepsat žádost, vyčkat na potvrzovací e-mail s přihlašovacími údaji a datovou schránku mohou ihned používat. Datovou schránku pro fyzickou nebo podnikající fyzickou osobu můžr vlastník elektronické občanky nebo jiné elektronické identity tak může učinit i on-line v Portálu občana bez předchozí návštěvy Czech POINTu.

Nákupy potravin a návštěvy restaurací

Stejně jako na jaře tak i nyní posílily restauarce a dovážkové služby svůj rozvoz a navíc nabízejí i různá speciální menu, zvýhodněné akce pro stálé klienty nebo alespoň neúčtují poplatky za dopravu. Díky tomu si můžete dopřát své oblíbené jídlo doma. Prostřete si stůl s partnerem nebo rodinou a udělejte si krásný večer bez problémů a starostí. Běžné nákupy v hypermarketech potom vyříte online přes mobil nebo počítač, a možná si na tento komfort natolik zvyknete, že se pro vás stane součástí běžného života i v budoucnu až nouzový stav skončí.

Návštěvy příbuzných a přátel

Stýská se vám po rodině a přátelích? Spojte se přes skype, zoom, teams, nebo jiné komunikační platformy, kde můžete neomezeně nebo za menší poplatek pomocí svého počítače, tabletu nebo chytrého telefonu být neustále spolu. Samota a ponorková nemoc nejsou nic příjemného, kontakt s blízkými je skvělý způsob, jak se odreagovat, sdílet své pocity, probrat novinky z médií, nebo si vyměnit recepty na to, jak zahnat nudu.

Zážitky a poznávání

Pokud vám chybí cestování a poznávání nových míst, místo truchlení můžete zvolit jinou taktiku. Na internetu je k nalezení spoustu online jazykových kurzů, proč tedy nevyužít volný čas ke studiu nějakého nového jazyka? Cestujete rádi do Milána, Paříže nebo dáváte přednost jihu Španělska? Vyberte si svou vysněnou lokalitu a připravte se během nouzového stavu na nadcházející dovolenou. Máte čas vše pečlivě naplánovat, o svém oblíbeném místě přečíst díky službám online knihoven zajímavé cestopisy nebo romány, stáhněte si filmy odehrávající se ve městech, které toužíte navštívit. Za pár měsíců se potom vydáte na vysněné místo dokonale připraveni a pobyt si o to více užijete.

Povolené svaly kvůli zavřeným posilovnám? Ani náhodou

K zavření posiloven došlo už před pár týdny, ovšem fitness centra a pohybová studia byly na tuto situaci připraveni předem, a proto nyní svým klientům běžně nabízí studiové lekce různých sportů online. Není problém účastnit se kurzů posilování, jógy, pilates nebo speciálních zátěžových cvičení. Živé přenosy jsou navíc příjemné, protože vás propojují se světem a vy máte přitom své vlastní pohodlí v domácím prostředí. Přímé přenosy podporují i nastavení denního harmonogramu, kdy si můžete svůj čas rozvrhnout na pracovní a relaxační část dne. Období nouzového stavu vám tak rychle uteče a ještě se dostanete do perfektní kondice.

Dagmar Schejbalová