Pavlovi se podařilo umístit se v první desítce, skončil na hezkém šestém místě. Tomáš soutěž bere především jako zajímavou zkušenost, byť se na přední příčky nepropracoval.

„Chci oběma poděkovat za účast. Jsem rád, že se přihlásili a šli do toho s nasazením, což oceňuji,“ říká ředitel SŠŘS Tomáš Dolejský.

Pavel Čurda je z Kostníků a Tomáš Virgl z Domamili. Oba mají k zemědělství jako takovému blízko, protože se s ním setkávají doma. I to bylo motivací do Mašovic jet. „Počasí přálo, bylo poměrně hezky. Orali jsme s dvouradličným jednostranným pluhem, já jsem jel s traktorem typu Zetor 7711, Pavel dostal k dispozici Zetor 7011. Rozdíl není velký, snad jen trochu ve výkonu,“ poznamenal Tomáš. Upoutalo ho, že akci doprovázela i výstava moderní zemědělské techniky, mohl si tak vyzkoušet nejnovější typ traktoru právě od brněnské společnosti Zetor.

Úhledný sklad ornice

Jednou z disciplín bylo vyorání rozpichu. Šlo o to, aby oráč provedl úhledný sklad ornice a dodržel rovinu brázdy s tím, že tolerance hloubky byla plus mínus pouhé dva centimetry.

Účastníky z naší školy doprovázeli učitelé odborného výcviku Jan Svoboda a František Mikýsek. Jelo i několik druháků, aby se podívali, co je při takovém klání čeká. A mohli se příští rok přihlásit. Poznali atmosféru, zjistili, jaké detaily v praktických dovednostech je potřeba dopilovat. Mimochodem – SŠŘS se účastnila úplně poprvé.

Akci pořádala Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova. Záštitu převzal hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Žáci naší školy před soutěží trénovali díky vstřícnosti zemědělské společnosti ZEOS Vesce, která zdarma poskytla pole ke zkušební orbě, za což jí patří dík.

HANA JAKUBCOVÁ, pracovník vztahů k veřejnosti