Výlet Řikonín - Kutiny

Všechny cesty jsou sjízdné i s kočárkem, spousta kešek k pohledání. Délka trasy je sedm kilometrů a je třeba si vyhradit asi čtyři a půl hodiny času.

Naše cesta začíná v obci Řikonín, která se nachází západně od Tišnova, v malebném údolí říčky Libochovky, podél hlavní trati českých drah Brno - Havlíčkův Brod.

K místním památkám patří kaplička sv. Jiljí na návsi, která byla vystavěna kolem roku 1874. Druhá kaplička byla vybudována nad obcí v roce 1899 a je zasvěcena Panně Marii. Tři sta metrů od obce po polní cestě je dřevěný kříž, postavený roku 1949. Dřevěný kříž nad Balákovým mlýnem má letopočet 1877, nedaleko něj je místo zvané U zabitého, označené kamenem z roku 1795. Podle pověsti zde skonal násilnou smrtí jeden ze dvou znesvářených majitelů sousedních pozemků.

Pokračujeme dál, podél říčky Libochovy, směrem k osadě Kutiny. Tady byl pracovní tábor továrny Diany, po válce internační tábor pro Němce a pro vojáky Rudé armády, kteří upadli do německého zajetí. Mnohé původní baráky se zachovaly a ve dvou dokonce fungují restaurační a ubytovací zařízení. 

Dále se Kutiny neblaze proslavily ještě v prosinci 1970, kdy se tu stalo jedno z největších železničních neštěstí u nás. Při železniční nehodě u Řikonína na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod došlo v ranních hodinách 11. prosince 1970 k pádu dvou osobních vozů mezinárodního expresu č. 57 Pannonia z šestatřiceti metrů vysokého viaduktu do údolí říčky Libochovky. Jde o pátou nejtragičtější nehodu na české železnici a vůbec nejtragičtější od té doby. Zahynulo při něm jednatřicet lidí, z toho třicet Poláků.

U pilířů viaduktu bylo postupem času zřízeno několik památníčků připomínajících tragédii včetně pamětní tabule s nápisy v českém a polském jazyce.

Posílejte i vy tipy a fotky z výletů na adresu zdarsky@denik.cz.