Smírčí kříže jsou kámeny, které lidé stavěly jako památku na místech, kde se stal těžký zločin nebo nějaká tragická událost. Jeden z nich můžeme naleznout i v Kamenici nad Lipou v zídce nedaleko hotelu Beseda. Podle vyprávění odborníka na místní historii pana Petra Valeše se jedná o připomínku události z dob, kdy město bylo ještě obehnáno hradbami. Se západem slunce se brány zavřely a kdo se nestihl dostat do jejich bezpečí, musel nocovat mimo město. V tu chvíli byla v celém okolí vzhůru jenom hlídka a ponocný.

Největší Slučák se vydařil.
Zpěv i tanec. Největší Slučák na Vysočině. Studenti vystupovali se svými talenty

Jednou se stalo, že právě ponocný zaslechl za městskými zdmi ženský nářek, zželelo se munešťastnice, která se nedostala do města včas, a rozhodl se bránu otevřít.Jednalo se však o lest a jakmile bránu otevřel, zaútočili na něho lupiči, kteří chtěli ve spícím městě loupit. Ponocného sice smrtelně zranili, ten ale i tak stihl zburcovat poplach a lapkové byli zadrženi.Kámen se sice za dobu od svého vztyčení několikrát stěhoval, ale stále se nachází poblíž bývalé Hradecké brány, kde mělo k celé události dojít.

V Brně se konalo Mistrovství České republiky ve famfrpálu. Domácímu týmu Brno Banshees se podařilo zvítězit a poprvé tak sesadit pražský tým Prague Pegasus z pomyslného trůnu.
Mudlové na košťatech.. Famfrpál přelétl z Bradavic mezi nás. To jste neviděli

Menhiry a jiné kamenné stavby ze starých dob jsou památky typické spíše pro Anglii a Bretaň. Málokdo ale ví, že se při troše snahy dají najít u v našich končinách.Kamenný pastýř u Klobouk nebo kamenné řady v lesích nedaleko Loun patří k těm známějším. Česká krajina ale ukrývá spoustu dalších památek, které jsou veřejnosti méně známé.

Ilustrační foto.
Památný den sokolstva vzdává hold obětem sokolské perzekuce

Jednou z nich je Kamenný slouha poblíž Stříteže u Pelhřimova.Na zalesněném kopci za obcí se nachází lokalita s názvem Starý les, v níž před časem spolek místních nadšenců znovu zvedl a očistil údajný menhir z keltské doby. Při průzkumu malého upraveného prostranství kolem můžete najít i do kruhu vyskládané menší kameny, kterým se říká ovečky. Dohromady měli tvořit malou svatyni, ve které se věnovali svým obřadům keltští kněží.

Podle místní pověsti se jedná o zkamenělého pastýře, který na kopci pásl ovce a odmítl se se starou ženou podělit o svůj chléb. Ta ho za trest proklela v kámen i s ovcemi.

IVO POLÁČEK