Drtivá většina křehkých květů, které na jaře louku v přírodní památce U Bezděkova pokrývají, je v souladu se svým druhovým názvem bílá, ale jsou mezi nimi i žíhané bílo-fialové a také jenom fialově zbarvené exempláře.
Proč se tyto rostliny vyskytují právě na této louce a už nikde jinde poblíž, ale ani dále, či jak a kdy se tam vůbec dostaly, se zatím nepodařilo jednoznačně vysvětlit. Nabízí se několik možných variant. Od domněnky o původnosti druhu, jeho vysazení coby vzácného koření v 17. století či legendu o napoleonských vojácích, případně náhodně projíždějících formanech, kteří semínka šafránů na louku přivezli v zásobách sena pro své koně, když se tam na nějakou dobu utábořili.
Několik tisíc květů každoročně monitorují i ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, přičemž podmáčená louka vyhovuje i dalším chráněným rostlinným či živočišným druhům. Později na jaře tam kupříkladu vykvétá prstnatec májový nebo tolije bahenní a vlhko vyhovuje taktéž obojživelníkům.