Drtivá většina křehkých květů, které na jaře louku v přírodní památce U Bezděkova pokrývají, je v souladu se svým druhovým názvem bílá, ale jsou mezi nimi i žíhané bílo-fialové a také jenom fialově zbarvené exempláře.

Památná lípa ve Velké Bíteši. Rok 2024
Ve Velké Bíteši pokácí stoletou lípu. Založení Československa připomene jiná

Proč se tyto rostliny vyskytují právě na této louce a už nikde jinde poblíž, ale ani dále, či jak a kdy se tam vůbec dostaly, se zatím nepodařilo jednoznačně vysvětlit. Nabízí se několik možných variant. Od domněnky o původnosti druhu, jeho vysazení coby vzácného koření v 17. století či legendu o napoleonských vojácích, případně náhodně projíždějících formanech, kteří semínka šafránů na louku přivezli v zásobách sena pro své koně, když se tam na nějakou dobu utábořili.

Několik tisíc květů každoročně monitorují i ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, přičemž podmáčená louka vyhovuje i dalším chráněným rostlinným či živočišným druhům. Později na jaře tam kupříkladu vykvétá prstnatec májový nebo tolije bahenní a vlhko vyhovuje taktéž obojživelníkům.