Kromě organizátorů na ni dorazily desítky pacientů s roztroušenou sklerózou včetně autorů vystavených děl. Akce se zúčastnila také lékařka se studentkami medicíny a pro návštěvníky byl připravený i doprovodný program, jehož součástí byla arteterapie a workshop.

„Lidé s roztroušenou sklerózou statečně bojují se svou nevyléčitelnou nemocí, snaží se žít stejně jako zdraví. K tomu všemu pomáhá nejenom léčba, ale i tvoření. Pacienti malují, fotí, modelují a svá díla každoročně představují na výstavě Cesta za duhou. Ta se letos poprvé koná mimo Prahu, jednadvacátý ročník hostí právě Žďár nad Sázavou,“ řekla na vernisáži Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Modelka a úspěšná studentka Barbora Burešová.
Žďárská studentka se potkala s britským princem. Nyní soutěží v Miss

Výstava Cesta za duhou ve Žďáru nad Sázavou navázala na mezinárodní putovní výstavu Roztroušená krása. „Jsme moc rádi, že se nám podařilo do Žďáru dostat obě výstavy. Nemocných s roztroušenou sklerózou mezi námi žije spousta a mnohdy o nich ani nevíme. Proto je důležité na tuto nemoc upozorňovat,“ zdůraznil jeden z pořadatelů Ivo Veselý.

Umělecká díla pacientů si mohou návštěvníci prohlédnout v Knihovně Matěje Josefa Sychry do konce října, denně kromě neděle. Na výstavě jsou k vidění i vítězné obrázky dětí ze soutěže Rozsviťme Českou republiku, které malují na podporu nemocných.

ROSKA Žďár nad Sázavou je nezisková organizace, jejímž posláním je pomáhat lidem s nemocí roztroušená skleróza žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Pro své členy připravuje aktivity, jejichž hlavním cílem je zpomalení onemocnění, zkvalitnění života, lepší poznání a pochopení onemocnění, jeho léčení a rehabilitace.

Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě, závěrečný trh hlavní sezony.
Hlavní sezona trhů v Novém Městě skončila. Podívejte se na ten říjnový

V Česku v současné době trpí roztroušenou sklerózou více než dvaadvacet tisíc lidí a každoročně jich přibývá přes sedm stovek.