V prvních dnech směřovala pomoc lidem, které z jejich domovů vyhnala válka, především na zajištění základních potřeb – jídla, ošacení, ubytování, léků či lékařské péče. Přicházely převážně ženy s dětmi. „Pro žďárskou Charitu to bylo jedno z nejnáročnějších období v její třicetileté existenci. V krátkém čase se nám ale podařilo zorganizovat rozsáhlou a komplexní pomoc,“ řekla koordinátorka Charitní záchranné sítě Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Kincová Křížková. 1463 lidí dostalo od žďárské Charity oblečení, 598 uprchlíkům zajistila jídlo a 213 jich díky Charitě mělo kde složit hlavu. Jako první střecha nad hlavou sloužila pro 60 lidí i sokolovna rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou.

Nezastupitelnou roli v modro-žluté pomoci mají desítky dobrovolníků a stovky ochotných dárců. Díky nim již mohla Oblastní charita Žďár nad Sázavou na Ukrajinu vypravit 16 aut s lékařským vybavením a humanitární pomocí.

Oblastní charita Žďár nad Sázavou – ROK S UKRAJINOU V ČÍSLECH
1700 uprchlíkům jsme poskytli jednorázovou nebo dlouhodobou pomoc
1463 uprchlíkům jsme zajistili ošacení
1093 uprchlíkům jsme pomohli s vybavením domácnosti
598 uprchlíkům jsme obstarali potravinovou pomoc
299 uprchlíkům jsme poskytli doprovod
265 dětem uprchlíků jsme dali školní pomůcky
213 uprchlíkům jsme sehnali ubytování
91 uprchlíkům jsme obstarali služby tlumočníka
70 uprchlíkům jsme zprostředkovali zaměstnání
16 aut s humanitární a zdravotní pomocí jsme vypravili na Ukrajinu

Ale ani rok po začátku rusko-ukrajinské války pomoc Charity ukrajinským uprchlíkům nekončí. Kontaktní místo pro lidi z Ukrajiny je ve Žďáře nad Sázavou otevřené dvakrát týdně. „Rodilá mluvčí společně s českou kolegyní pomáhají uprchlíkům s registrací, prodloužením dočasné ochrany, s hledáním práce, bydlení, lékaře a umístěním dětí do škol,“ řekla Jana Kincová Křížková. Dále je ukrajinským uprchlíkům zajišťována materiální pomoc, poradenství a prostor pro sdílení.

Uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině si vyžádala enormní zapojení pracovníků Oblastní charity Žďár nad Sázavou. „Všechno co pro lidi z Ukrajiny děláme, přibylo k naší běžné práci. Naštěstí se nám podařilo personálně posílit Charitní záchrannou síť, pod kterou tato pomoc spadá, a můžeme tak efektivně pomáhat. Pomoc pro české občany, kteří se ocitají v nouzi, jsme nesnížili. Kvůli finanční a energetické krizi je tomu právě naopak,“ upozornila Jana Kincová Křížková.

30 let pomoci lidem
Oblastní charita Žďár nad Sázavou je nestátní nezisková organizace, která spadá pod Diecézní charitu Brno. Lidem na Žďársku poskytuje 18 služeb v sociální, zdravotní, prorodinné, preventivní a dalších oblastech. První služba byla založená v roce 1993. S ročním počtem víc než deseti tisíce obsloužených klientů a uživatelů je největším a nejkomplexnějším poskytovatelem služeb svého druhu v okrese Žďár nad Sázavou. Jedná se o stabilní a pružnou organizaci, která se soustředí na profesionální, kvalitní a empatický přístup k lidem. Oblastní charita Žďár nad Sázavou je zařazená do sítě sociálních služeb Kraje Vysočina.

Jiří Marek, koordinátor propagace Oblastní charity Žďár nad Sázavou