Od té doby, co kyselinu hyaluronovou (HC) v roce 1934 objevili a její charakteristiky popsali K. Mayer a J. Palmer, získala v medicíně a kosmetice své nezastupitelné místo. Ačkoli mnoho věcí kolem ní zůstává nejasných - například to, proč postupem let tělo přichází o schopnost produkovat tuto kyselinu -, její vlastnosti a účinky jsou popsané stále přesněji a opakovaně vědecky potvrzovány.


Ochránce nejen na podzim

Odborníci v otorinolaryngologických ambulancích ji například doporučují jako součást léčby nachlazení a ucpaného nosu, což je velmi aktuální i letos na podzim. „Vlastnosti kyseliny hyaluronové, jako je zvlhčující účinek, podpora samočisticí funkce sliznic nosu, protizánětlivý efekt, schopnost omezit usazování streptokoků skupiny A na sliznicích a podpora funkce přirozených obranných mechanismů sliznic dýchacích cest, z ní dělají vhodnou podpůrnou látku, kterou je dobré kombinovat s lokálními léky k léčbě nachlazení,“ tvrdí ORL lékařka MUDr. Jana Dubová.

injekce
Na několika místech Vysočiny je možné bezplatné testování na HIV a žloutenky

Na formě záleží

Během chladných a vlhkých podzimních dnů užívání kyseliny hyaluronové dokáže nejen pomoci při rýmě a nachlazení a posílit imunitu, ale přináší úlevu i při problémech s močovými cestami a močovým měchýřem. Je to díky tomu, že zpevňuje tkáně. Aktivně obepíná stěny močového měchýře, čímž vytváří bariéru proti usazování škodlivých bakterií v močovém měchýři a chrání ho před šířením škodlivých bakterií do celé vylučovací soustavy.

Nejlepší efekt účinků kyseliny hyaluronové zajistí její užívání v tekuté formě, jakou má například Hyalurmed Čirá kyselina hyaluronová. Kyselina hyaluronová rozpuštěná v nápoji se dokáže nejefektivněji vstřebat do organismu a v něm doslova najít místa, která potřebují její pomoc. „Toto dokáže bioaktivní molekulární kyselina hyaluronová na pití. Působí zevnitř těla směrem ven a všude tam, kde ji tělo potřebuje,“ vysvětluje Katarína Demetriou ze společnosti Pharma MKL.

Školáci
Malí školáci se vrací do lavic. Jak zvládnou prvňáci a druháci nošení roušek?

Napijte se na zdraví!

Kdo zařadí užívání kyseliny hyaluronové na pití do svého životního stylu, určitě nic nepokazí. Naopak, může jen získat. Například bude na podzim navzdory sychravému počasí, nedostatku slunečního záření a stále kratším dnům sršet energií, protože správně hydratovaný organismus je výkonnější a rychleji se regeneruje.

Jelikož kyselina hyaluronová se do velké míry podílí na schopnosti organismu odvádět z těla odpadní látky a poskytuje buňkám výživu, významnou měrou posiluje naši imunitu. A to je to, co tento podzim, kdy na nás číhá nepřátelský SARS-co-19, velmi potřebuje každý z nás.

Není divu, že také sportovci na kyselinu hyaluronovou nedají dopustit - svaly, klouby či kolena najednou nebolí a příval energie je evidentní. Tak na zdraví!

 

Jiřina Ekrt Jirušková