Skautem byl Matouš Záleský už od dětství a postupně se dostal k tomu, že se stal zdravotníkem na zotavovacích akcích. „Později, už jako lékař, jsem začal zastávat funkci instruktora zdravotnických kurzů, které Junák pro svoje vedoucí pořádá. Začal jsem přemýšlet nad tím, co bych měl táborovým zdravotníkům v rámci zdravotních kurzů předávat. Vidím to i z druhé strany. V létě k nám na pohotovost na dětské oddělení přichází hodně dětí z nejrůznějších táborů. Mnozí táboroví zdravotníci vědí, jak se o dítě na zotavovací akci postarat, co dělat před tím, než přijedou do nemocnice a podobně. Ale najdou se i takoví, kteří potřebné informace nemají a tápou. Mnohdy neví, co od vyšetření v nemocnici očekávat, nedokáží správně zhodnotit stav dítěte, nebo jsou například zaskočeni doporučením k hospitalizaci. Často s sebou nemají potřebnou dokumentaci. A ucelený zdroj těchto informací neměli k dispozici. To vše mě vedlo k napsání Táborové ordinace, kde je popsána tábornická zdravotnická rutina,“ vysvětluje impuls k sepsání příručky pro táborové zdravotníky Matouš Záleský.

Pobídkou k psaní mu byla i koronavirová pandemie. V době lockdownů a karantén byly děti „zdravé“, a tak se lékaři mohli věnovat i jiným činnostem. „Na textu jsem pracoval dva roky. Poté ještě nějaký čas trvalo, než došlo k vydání. Knížka je určená především táborovým zdravotníkům, může však posloužit i pedagogům či rodičům. Jsou v ní praktické rady a návody, jak se o nemocné dítě na táboře postarat a jak jednotlivé situace snadno a rychle vyřešit. Jak provést laické vyšetření, zhodnocení zdravotního stavu dítěte, kdy zavolat rychlou záchrannou službu, kdy odvézt dítě do nemocnice, nebo kdy jej raději předat rodičům. Ale jsou tam i kapitoly věnované třeba táborové administrativě, kde si zdravotník může zkontrolovat, zda má od dětí všechny potřebné dokumenty, na co nesmí zapomenout a podobně. A v knížce jsou také kapitoly věnované právním aspektům - jak se k nejrůznějším situacím postavit, nebo na co má zdravotník právo,“ popisuje Matouš Záleský.

„Snad nejvíc mě bavila poslední kapitola, která popisuje kontakt a komunikaci s profesionálním zdravotnickým personálem. Je to téma, v němž sděluji i své zkušenosti z praxe. Nejpracnější naopak byla kapitola o akutních onemocněních. Ta je nejobsáhlejší. Ale napsat prvotní text knihy nebyla taková práce, jako jej pak doladit s týmem editorů, recenzentů a korektorů. Na mnoho věcí jsme měli jiné názory, museli jsme se domlouvat a své postoje obhajovat. To byla nejsložitější a nejdelší fáze, která vzniku této publikace předcházela. Text byl hotový, ale spousta věcí se musela společně doladit,“ doplňuje.

K napsání podrobného průvodce a praktického rádce pro táborové zdravotníky ho vedly především osobní zkušenosti. Však také roli táborového zdravotníka na sebe kdysi sám převzal, a tak si stačilo jen připomenout vlastní tábornicko-zdravotnické začátky. „Když to zpětně hodnotím, určitě bych tehdy podobný zdroj informací uvítal. Já osobně jsem jako zdravotník zotavovací akce nikdy vážnější stavy řešit naštěstí nemusel. Nejčastějšími úrazy na našich skautských táborech byly drobné úrazy způsobené nožem. Snad jen jednou jsme řešili zlomeninu pažní kosti. A myslím, že jsme docela obstáli. Ale kdo je připravený, není překvapený,“ myslí si primář dětského oddělení.

Knížka původně vyšla ve spolupráci s Tiskovým a distribučním centrem Junáka. První edice byla během tří týdnů rozprodaná. Od října se proto toto nakladatelství rozhodlo spojit s větším partnerem. Tím se stalo nakladatelství Portál. „Publikace je už nyní k sehnání v běžné distribuční síti. V knihkupectvích po celé republice,“ uzavírá Matouš Záleský.

Helena Zelená Křížová