Nejčastějším tématem v oblasti nelátkových závislostí jsou sázky na sportovní zápasy. Sázení může mít různou intenzitu a měnit se od zábavy k problému. Neškodný relax od vážného problému odděluje zejména intenzita, časová a finanční náročnost, která pak v důsledku přináší problémy nejen pro sázkaře samotného, ale i pro jeho okolí.

Pokud uvažujeme nad intenzitou, kdy se sázení dá již považovat za problematické, mohou být vodítky následující oblasti. Sázení se stalo nejdůležitější aktivitou v životě. Prodlužuje se čas sázení, kterému se věnuje pro dosažení stejného účinku. V případě nemožnosti si vsadit člověk pociťuje neklid, úzkost i agresivitu. Je možné pozorovat změny nálad v souvislosti se sázením, které odezní až při možnosti si vsadit. Najednou se objevují konflikty s okolím, případně negativní vztah k sobě samému. Daná osoba se snaží opakovaně neúspěšně přestat. Tyto faktory přispívají k negativním důsledkům v zaměstnání, při studiu, na duševním i tělesném zdraví, sociálních vztazích a samozřejmě vedou k finančním ztrátám.

Pomoci v této oblasti se věnuje Poradna pro nelátkové závislosti v Kraji Vysočina. Poradenství a terapie v poradně se zaměřuje hlavně na nelátkové závislosti. Tam kromě hazardu - sportovní sázení, karty, ruleta, automaty - patří také závislost na internetu, sociálních sítí, na nakupování, na hraní počítačových her, na jídle včetně poruch příjmu potravy či na sexu. Poradenství a terapie je pro klienta bezplatná a se zárukou diskrétnosti.

Pro překonání závislosti je obecně důležité svůj problém pojmenovat, rozhodnout se a začít dělat něco jinak, v čemž může významně pomoci rozhovor s terapeutem. Velmi užitečným nástrojem pro omezení vlastního chování může být zápis do Rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.

Poradna je také určena pro ty, kteří mají partnera, rodiče či dítě s nějakým závislostním problémem. Tito blízcí mohou přijít danou situaci probrat a poradit se. Poradnu je možné kontaktovat ve Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Jihlavě nebo v Třebíči. Objednat se lze on-line nebo přes kontakty na www.zavislostivysocina.cz nebo na e-mailu zavislostivysocina@kolping.cz.

Hana Komárková