Nejčastějším tématem v oblasti nelátkových závislostí jsou sázky na sportovní zápasy. Sázení může mít různou intenzitu a měnit se od zábavy k problému. Neškodný relax od vážného problému odděluje zejména intenzita, časová a finanční náročnost, která pak v důsledku přináší problémy nejen pro sázkaře samotného, ale i pro jeho okolí.

Zájemci se vydali do sadu učitele, spisovatele a buditele Josefa Koněrzy.
Sad slavného učitele ve Slavkovicích. Zájemci ochutnávali jablka

Pokud uvažujeme nad intenzitou, kdy se sázení dá již považovat za problematické, mohou být vodítky následující oblasti. Sázení se stalo nejdůležitější aktivitou v životě. Prodlužuje se čas sázení, kterému se věnuje pro dosažení stejného účinku. V případě nemožnosti si vsadit člověk pociťuje neklid, úzkost i agresivitu. Je možné pozorovat změny nálad v souvislosti se sázením, které odezní až při možnosti si vsadit. Najednou se objevují konflikty s okolím, případně negativní vztah k sobě samému. Daná osoba se snaží opakovaně neúspěšně přestat. Tyto faktory přispívají k negativním důsledkům v zaměstnání, při studiu, na duševním i tělesném zdraví, sociálních vztazích a samozřejmě vedou k finančním ztrátám.

Pomoci v této oblasti se věnuje Poradna pro nelátkové závislosti v Kraji Vysočina. Poradenství a terapie v poradně se zaměřuje hlavně na nelátkové závislosti. Tam kromě hazardu - sportovní sázení, karty, ruleta, automaty - patří také závislost na internetu, sociálních sítí, na nakupování, na hraní počítačových her, na jídle včetně poruch příjmu potravy či na sexu. Poradenství a terapie je pro klienta bezplatná a se zárukou diskrétnosti.

Vtipy kreslíře Radka Chodury z Herálce.
Když najde málo hub, tak si Radek Chodura z Herálce o nich kreslí aspoň vtipy

Pro překonání závislosti je obecně důležité svůj problém pojmenovat, rozhodnout se a začít dělat něco jinak, v čemž může významně pomoci rozhovor s terapeutem. Velmi užitečným nástrojem pro omezení vlastního chování může být zápis do Rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.

Poradna je také určena pro ty, kteří mají partnera, rodiče či dítě s nějakým závislostním problémem. Tito blízcí mohou přijít danou situaci probrat a poradit se. Poradnu je možné kontaktovat ve Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Jihlavě nebo v Třebíči. Objednat se lze on-line nebo přes kontakty na www.zavislostivysocina.cz nebo na e-mailu zavislostivysocina@kolping.cz.

Hana Komárková