Únor patří tradičně také na Vysočině masopustnímu veselí, v řadě obcí a měst se v tomto období vydávají na pochod masopustní průvody. Bohužel letos tomu tak nebude vzhledem k současné situaci.

Masopust označoval období od Tří králů (6. ledna) až do Popeleční středy. Čas veselí a hodování vrcholil v poslední masopustní dny, těsně před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Protože bylo potřeba najíst se opravdu hodně, na svátečním stole nesměly chybět koblihy, boží milosti, vepřové dobroty, kořalka a víno. Letos svátky připadají na tyto dny:

Tučný čtvrtek        11. února 2021
Masopustní neděle 14. února 2021
Masopustní úterý   16. února 2021
Popeleční středa     17. února 2021

Medvěd Nejtypičtější maska s nejstarší tradicí. Převlek byl původně vytvořen ze slámy a sena, nyní se však používají více realistické masky. Medvědovi byl odedávna přisuzován magický vliv. Ve své moci měl nejen úrodu, ale i plodnost. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí, plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

Kobyla Dříve nechyběla v žádném masopustním průvodu. Často byla ztvárněná dvěma a více osobami. Dříve se tradovalo, že pokud při průvodu nikdo ze vsi kobylu nekoupí, bude ve vrcholné fázi masopustu poražena.

Smrt Symbolika masky smrti je jasná – představovala konec zimy.

Ženich s nevěstou Dříve se o masopustu skutečně konaly svatby a tradovalo se, že pokud je nevěsta počestná, tak do devíti měsíců porodí.

Laufer Ten prakticky vede celý masopustní průvod, ještě předtím však žádá starostu o povolení. Původně mohl plnit tuto roli zásadně pouze svobodný muž.

Máte také pěkné fotky z předchozích  masopustů? Pošlete je na zdarsky@denik.cz. (red)