Postupně počet masek včetně členů dechovky Bobrůvanka a kameramanů vystoupal na 81. Radost dělalo velké množství těch nejmenších v průvodu. Ať již společně s rodiči nebo i v samostatných skupinách, jako třeba zásahová jednotka malých kluků či místní rodačka s dětmi v kostýmcích a krásné želvy Ninja se svým ochráncem Třískou, zmutovaným v krysu.

Naopak skupina dospívajících dětí v pyžamech s plyšáky v náručích se vrátila do dětství. Další dětičky se ukázaly v krásné rodině kašpárků a vnučka pomáhala i babičce v místním zdravotnickém týmu Pikrc. Ta jako MUDr. Dýchavičná, přednostka plicního oddělení, oznámila, že lék na černý kašel se našel, což potvrdila i dermatoložka MUDr. Pupínková a sestra Fanda, s kterou byla samá sranda.

Děti pomáhaly i ve skupině Velká Pikárecká, kde před každým domem roznosily překážky, rozdaly místním dřevěné koníky a otevíraly startovací bránu. Pouze hesla už se týkala jen rodičů. Třeba Nalej šampáňa, jede žokej Váňa, V Pikárci je dobrý vrh, posílíme koňský trh, Nalejte nám slivovicu, ať nespadneme do Taxisu.

Masopustní průvod prošel na Žďársku Štěpánovem nad Svratkou
Karkulka se potkala se Sněhurkou. To je možné pouze ve Štěpánově

Po obci řádil i medvěd, naštěstí na vodítku krotitele. Strach měl z Indiánky, nevěděl, že není lovná sezóna. Na slavnou katovskou dynastii navázala skupina Katovna s mučírnou kata Mydláře, se službami včetně hrobaře a faráře.

Hlavním nářadím byl natahovací skřipec, který každému rozvázal tipec. Pomalu i zvostra natáhla se kostra, ale když se přesáhla povolená mez, už to nebyl pro plotýnky wellnes. Značné prodloužení těla se dalo eliminovat na popravčím špalku, kde se snažil se sekyrou kat Mat a Pat, někdy až na pětkrát.

Mezi lehkou torturu patřilo krácení prstů a kdo měl hloupé žblechty, tomu strhli nehty. Která čarodějnice se bála hranice, tak pomocí slivovice čekala ji jen šibenice. Musela nalít dosti, jinak by jí zlámali kosti. V akční nabídce bylo i dostupné vrtání kolene za jednu korunu.

Kdo z popravených byl majetný, mohl využít služeb Salónu věčné krásy a nechat své tělo nabalzamovat. Jejich slogan hlásal, že kdo balzám vypije, tři sta roků neshnije. Přestože vezli na katafalku zachovalé tělo dělnického revolucionáře, slogan hlásal: Konzervujeme nejen starosty a jiné vůdce, ale i obyčejné blbce. Nabízeli z nedávné historie různé vzory, balzámu měli tuny a v obci si troufli na všechny rumy.

Děti měly vstup zakázán do poslední skupiny svědků Lihovistů. Tvořila je skupina mnichů, kterým se na prsou houpaly lahvičky slivovice. Byli mezi nimi i noví věrozvěstové Metylej a Etylej, kteří tvrdili, že kdo chce lihovistou býti, kořalku musí píti, a pokud nevzývá rum, tak mu shoří dům.

Členové této sekty hlásají: „Věřící, scházejte se před svým domem, slivovici nalejvejte honem, honem, HONEM“. Také s kadidelnicí vykuřovali abstinenty.

Ve žďárské farnosti u svatého Prokopa zahájili postní dobu.
Popeleční středa ve žďárské farnosti. Začíná čtyřicetidenní období půstu

Naštěstí to bylo jenom jako a tak všichni v dobré formě pokračovali v noci v sále kulturního domu.

Tuto krásnou akci zaznamenali Miloslav Broža, Jiří Vařejka a František Broža.