Dopoledne proběhla u místní kapličky mše svatá a desítky občanů si na obecním úřadu se zájmem prohlédly zajímavou výstavu, mapující bohatou historii obce. Otevřena byla i hasičská zbrojnice s technikou.

Odpolední program byl odstartován uctěním památky padlých položením věnce, státní hymnou a minutou ticha. Poté se už představitelé obce, hosté, hasiči a občané, za doprovodu dechové hudby Hlinečanka, prošli obcí. Celý průvod došel do kulturně sportovního areálu.

Slavnostní zahájení proběhlo za účasti představitelů obce, senátora Josefa Klementa a poslankyně Moniky Oborné. Ti se mimo jiné velice pochvalně vyjádřili na adresu místních a vedení obce. Ne v každé obci totiž funguje taková sounáležitost a pracovitost lidí jako právě v Chlumětíně s 215 obyvateli. Místostarosta Ondřej Pavlík pak připomněl nejen historii, ale hlavně současnost ze života obce.

S Hlinečankou si zazpívali hlavně ti dříve narození. Lidový tón vystřídalo zajímavé vystoupení místního jezdeckého klubu. Kůň tančící na Smetanovu Vltavu se totiž nevidí každý den. Děti s radosti poté ocenily i možnost projížděk na koních.

Dalším zpestřením narozeninových oslav byl vtipný program jihlavské šermířské skupiny VIVAMUS, který pobavil všechny věkové kategorie.

Taneční parket se okamžitě zaplnil při prvních tónech známých hitů skupiny ABBA. Hosty oslav byla totiž známá skupina ABBA STARS. Tato skvělá čtyřka rozproudila více než tři stovky přítomných a skvělá atmosféra panovala i při barmanské show Petra Hurty. Petr, leckdy i doslova artistickými kousky, ukázal, že rozhodně patří mezi nejlepší barmany v ČR. Program pak pokračoval vystoupením místní taneční country skupiny Rikatádo, poutavou prezentací dravců, řadou soutěží pro děti i dospělé. Závěr oslav patřil výborné hlinecké skupině Artur. Tančilo se a zpívalo dlouho do noci.

„Slunečné počasí, stovky spokojených lidí, dobré jídlo a pití, co víc bychom si mohli přát. Děkuji všem, kteří k těmto oslavám přispěli, a věřím, že si to zase někdy zopakujeme,“ říká spokojený místostarosta obce Chlumětín Ondřej Pavlík.

Majka Schillerová