Na území brněnské diecéze se přesto zapojilo 144 kostelů a modliteben s nabídkou 540 programů. V městě Brně se otevřely brány kostelů na 35 místech. Večerní procházka po brněnských chrámech přivedla do centra Brna tisíce návštěvníků
Noc kostelů zahájila bohoslužba v kostele sv. Jakuba, kde se brněnský děkan Václav Slouk zamýšlel nad letošním mottem Noci kostelů, Žalmem 104, který je oslavou Hospodina a jeho stvořitelského díla. Přítomní církevní představitelé požehnali návštěvníkům Noci kostelů a na závěr zazněla společná modlitba Otče náš. O večerní procházku po brněnských chrámech byl velký zájem. Již od čtvrté hodiny odpolední středem města poklidně proudily zástupy návštěvníků, kteří spoluutvářeli jedinečnou atmosféru okamžiku. V katedrále sv. Petra a Pavla, kde je nově upravený liturgický prostor kněžiště, usedli návštěvníci do lavic po boku portrétů politických vězňů, kteří byli pro svou víru a životní hodnoty v minulém režimu určeni k likvidaci.
Noc kostelů ve městě Brně je tradiční akce, která bylo letos stejně jako minulý rok omezena vládními opatřeními.
Působivá instalace Claudi Ondok nese název Tváře muklovského Vatikánu. Z důvodu trvající epidemie koronaviru byla řada programů realizována ve venkovních prostorách. Zahrady pod Petrovem rozezněla kapela Ondřeje Veselého a také kapela Break Falls. Velký zájem byl o návštěvu kaple Kristus na hoře Olivetské. Kaple v areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily na Josefské ulici se otevřela veřejnosti poprvé po mnoha desítkách let. Program zde zpestřilo divadelní představení studentek JAMU z ateliéru Výchovné dramatiky pro neslyšící. V kostele sv. Michala vzbudila zájem přednáška o zaniklých kostelech v centru Brna, která připomněla také Královskou kapli, gotickou stavbu, která do roku 1908 stála na Dominikánském náměstí. Blahoslavův dům pozval návštěvníky na projekci představující život místního evangelického sboru. V některých kostelech se pořadatelé rozhodli vzhledem k trvající epidemii upustit od kolektivních programů a pozvali návštěvníky k individuální prohlídce a rozjímání.
Pestrý program Noci kostelů i mimo centrum
Na místě bývalého kostela sv. Floriána na Faměrově náměstí v Černovicích připravili pořadatelé bohatou programovou nabídku včetně povídání ředitele brněnské hvězdárny Jiřího Duška nejen o zvířecích souhvězdích a přednášky architekta Jiřího Šťasty o motivu Noemovy archy v liturgickém umění. Ve venkovním prostředí na Faměrově náměstí potěšilo návštěvníky také divadlo Koráb a koncert kapely Přístav. V Horních Heršpicích byl zájem o putování po stopách sv. Klementa Marie Hofbauera a koncert Janáčkova kvarteta. Pravoslavná kaple Uvedení Bohorodice do chrámu v Husovicích nabídla výklad k byzantským malbám. Líšeňská farnost zapojila hned tři místa. Kostel sv. Jiljí ožil programem „Svatý zvěřinec“ o vyobrazeních svatých se zvířaty a pozornost vzbudil také „kostel, který neexistuje“ – plánovaný kostel Seslání Ducha svatého v blízkosti líšeňského Salesiánského střediska mládeže. Do Kohoutovic zavítali návštěvníci na venkovní program „Od křížku ke křížku aneb geocaching trochu jinak“.
V regionu
V Adamově zaznamenalo kromě prohlídky unikátního Světelského oltáře velký ohlas také divadlo „František Blázen“, příběh o sv. Františku z Assisi. Večerní Břeclav ožila šifrovací hrou Českobratrské církve evangelické s názvem „Záhada ztraceného artefaktu“ a úspěch měla také cyklotrasa motivovaná textem písně Jožky Černého „Za starú Breclavú u tej boží muky…“. Do Bučovic zavítali návštěvníci mj. na Divadlo Já to jsem Víti Marčíka ml. Kousek od Brna, u Nesvačilky, si návštěvníci mohli prohlédnout vznikající kapli Panny Marie Bolestné, pozoruhodné duchovní a architektonické dílo z kamene, dřeva a skla. Evangelický kostel v Nosislavi nabídl koncert barokní duchovní hudby Víta Bébara a přátel. Kostel sv. Ducha v Telči zval na přednášku „240. výročí Tolerančního patentu a tolerančních modliteben na Vysočině“. V židlochovickém kostele Povýšení sv. Kříže zaujalo svědectví P. Romana Friče, O.Cart. o životě v kartuziánském klášteře. Ve Žďáru nad Sázavou zavítali návštěvníci především na „Příběh o založení kláštera“ v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše a na prohlídku pozoruhodné církevní památky, Santiniho Dolního hřbitova.
Velehradská bazilika se zapojila podeváté do celostátní akce Noc kostelů.
Cyklotrasa Noci kostelů
Počasí přálo také účastníkům cyklotrasy Noci kostelů, která vedla z Černovic přes Komárov a Horní Heršpice do Benediktinského kláštera v Rajhradu.
Zaniklé kostely
Během letošní Noci kostelů mohli návštěvníci v brněnské diecézi navštívit nejenom kostely existující, ale také několik kostelů zaniklých. Programy zaměřené na již neexistující kostely probíhaly v Tasově, Lipůvce, Mikulčicích a také v Dolních Kounicích, kde se nachází známý klášter Rosa Coeli. V Brně byly zaniklé kostely připomenuty v Černovicích (kostel sv. Floriána) a na Dominikánském náměstí (Královská kaple).
Aplikace Noc kostelů pro Android
Návštěvníci letošní Noci kostelů měli další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a novin Noci kostelů byla nově k dispozici také aplikace pro mobilní telefony se systémem Android, která umožňovala mj. zobrazit nabídku programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Již den před akcí si ji stáhlo na 500 uživatelů.
MARTINA JANDLOVÁ