Nadcházející advent a blížící se svátky vánoční nejsou jen o hektickém nakupování dárků, pečení, shánění toho nejkrásnějšího stromečku a dalších věcí, s nimiž máme poslední dobou čím dál více Vánoce spojené. Dříve byla tato doba především duchovní záležitostí. Duchovní rozměr adventu a Vánoc už ale nyní vnímá jen málokdo.

Tradiční andělský jarmark v kulturním domě v Novém Městě na Moravě.
Andělský jarmark v Novém Městě: děti tvořily v šiškové i perlové dílně

I proto zdobí chodby novoměstské nemocnice nová výstava žďárského fotografa Milana Šustra, jejímž ústředním tématem je Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. „Kostely k adventu a Vánocům v minulosti nedílně patřily. Vánoce by měly být především svátky klidu, míru a také naděje. A kde jinde na vás dýchne tak jedinečná atmosféra klidu, míru a naděje než právě v kostele? Na své si tam přijde i ateista, ten může pro změnu obdivovat umění dávných stavitelů a vnímat majestátnost těchto jedinečných a unikátních staveb,“ míní Milan Šustr.

Zelená hora se brzy rozsvítí v plné kráse. Návštěvníci se také mohou těšit na tradiční betlém.
Tradiční betlém a světla. Na Zelené hoře se chystají na Vánoce

Jeho fotografie přibližují baziliku z vnějšku i zevnitř, a to včetně tajuplných podzemních prostor. Připomínají člověku, jak je nepatrný v porovnání se stavbou, která byla vybudovaná coby místo k oslavě Boha. Nabádají ho k pokoře, ke zklidnění i k zamyšlení. „Doufám, že stejně tak budou na návštěvníky působit i fotografie baziliky. Jde o tak unikátní stavbu, že se dostala i na seznam UNESCO,“ říká Milan Šustr.