Do Včely, která sídlí v přízemí Domu s pečovatelskou službou v Bystřici nad Pernštejnem, to má obyvatel tohoto domu Pavel Šantora kousek. Do aktivit klubu se zapojuje s železnou pravidelností. „Baví mě především tvoření z keramiky. Vždy jsem rád zkoušel různé rukodělné činnosti. Nyní už mohu dělat jen to, na co stačím, třeba pletení z papírových ruliček,“ řekl senior.

Pracovnice Včely cvičí s klienty každé ráno už čtrnáct let. Na pravidelný tělocvik se těší i třiasedmdesátiletá Růžena Lorencová. „Potřebovala jsem se hýbat. Cvičila jsem sama doma, ale to nebylo ono. Ranní cvičení ve Včele mi dělá dobře,“ řekla obyvatelka bystřického domu s pečovatelskou službou. Do klubu dochází od poloviny letošního června, někdy i čtyřikrát týdně.

V Rudě oslavili pouť ke svatému Jiljí. Dodržují krásné tradice.
V Rudě dodržují krásné pouťové tradice. Váží dožínkový věnec a oblékají kroje

Při každodenních aktivitách trénují uživatelé bystřického klubu jemnou motoriku, ale také paměť. Hrají společenské hry a při přednáškách rozvíjejí své vědomosti. V klubu se zpívá a hraje při muzikoterapii, kde se uživatelé seznamují i s méně známými hudebními nástroji. Za seniory nedávno přijeli harmonikáři z Lískovce. Nedílnou součástí Včely je i vaření a pečení různých pochoutek.

Pavlu Šantorovi se líbí společné aktivity návštěvníků klubu. „Naposledy třeba grilování ve stacionáři Rosa,“ uvedl senior. Za velké plus pak považuje navázání nových kontaktů a získání nových přátel. „Hlavně tedy kamarádek,“ šibalsky se usmál Pavel Šantora. Pak už vážně dodal: „Poznal jsem příjemný kolektiv. Do klubu jsem začal chodit na základě neúnavného doporučování jeho pracovnic a nelituji toho. Cítím se být zase užitečný,“ řekl Šantora.

Vitální seniorka Růžena Lorencová se účastní i odpoledních programů Včely, které jsou v úterý a ve čtvrtek. „Když tedy nehlídám vnoučata,“ upozornila pyšná babička s tím, že se vždy těší na výlety.

Poznáte, jaká díla inspirovala přehlídku na letošním svrateckém Retrodnu?
Jak dobře znáte české filmy? Připomeňte si, jak ve Svratce cestovali časem

Růžena Lorencová a Pavel Šantora doporučují klub Včela svým známým a dalším seniorům z Bystřicka. Třeba těm, kteří se cítí doma osaměle. „Ve Včele jsme celý den mezi lidmi,“ pochvalují si.

Pavel Šantora považuje čas stráveny v klubu za příjemnou náplň volných dnů. „Jsem rád, že do Včely chodím. Nebuďte doma sami ani vy,“ zve své vrstevníky k návštěvě Pavel Šantora.

Poděkování. Při Dni Žďáru se v červnu uskutečnilo setkání uprchlíků z Ukrajiny na Farských humnech. Obyvatelům města poděkovali za vlídné přijetí.
Jeden tisíc pět set. Tolika válečným uprchlíkům již pomohla žďárská Charita

Bystřický klub Včela nabízí seniorům a osobám se zdravotním postižením smysluplné trávení volného času. Podle jeho koordinátorky Jitky Caisové májí dveře otevřené pro všechny zájemce z Bystřicka. „Náš klub není určen pouze pro ubytované v bystřickém domě s pečovatelskou službou, jak si stále hodně lidí mylně myslí, ale opravdu může přijít kdokoliv z Bystřice nad Pernštejnem i okolních obcí,“ vysvětlila Jitka Caisová. Pracovníci Včely přinášejí do života seniorů nové zájmy a společenské aktivity a snaží se tak předcházet jejich sociálnímu vyloučení.

Klub Včela funguje čtyři dny v týdnu, sídlí v Domě s pečovatelskou službou v Bystřici nad Pernštejnem na adrese Hornická 643. Služby seniorům poskytuje zdarma. Zařízení zřídila Oblastní charita Žďár nad Sázavou v roce 2004.

Jiří Marekkoordinátor propagace Oblastní charity Žďár nad Sázavou

Volnočasový klubu pro seniory a osoby se zdravotním postižením Včela

Posláním volnočasového klubu pro seniory a osoby se zdravotním postižením Včela v Bystřici nad Pernštejnem je poskytnout pomoc seniorům při smysluplném trávení volného času, přinést do jejich života nové zájmy a společenské aktivity a předcházet tak sociálnímu vyloučení. Cílovou skupinu tvoří senioři, kteří mají zájem o aktivní využití volného času.

Co Včela nabízí?
- navázání vztahů (setkávání seniorů, společné akce)
- vzdělávání (přednášky, besedy, programy na trénování paměti, poznávací zájezdy)
- tvůrčí díly (výtvarné, keramická, malování na sklo, kulinářské…)
- zlepšení či udržení fyzické kondice (posilovací a protahovací cvičení)
- smysluplné využití volného času (hudební programy)

Kolik se za službu platí?
Služba je poskytována zdarma.

Adresa, kontakt:
Včela - volnočasový klub pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Bystřice nad Pernštejnem
Hornická 643 (přízemí)
mob.: 739 389 194
e-mail: vcela.bystrice@zdar.charita.cz
www.zdar.charita.cz
www.facebook.com/vcelaochzr

Včela má otevřeno:
pondělí 8.00-11.30 hodin
úterý 8.00-12.00 a 13.00-15.00 hodin
čtvrtek 8.00-12.00 a 13.00-15.00 hodin
pátek 8.00-11.30 hodin