K bledulím se dá nejlépe dostat z Nedvědice v okrese Brno-venkov. Odbočka k Chlébskému je zhruba kilometr za obcí ve směru na Štěpánov nad Svratkou a souběžně až do údolí z Nedvědice rovněž vede zelená turistická značka. Případně je do rezervace možné jít z opačné strany od obce Černovice, anebo po neznačených cestách.

Od loňska v údolí přibyly dřevěné povalové chodníky, které na podzim nechal instalovat Kraj Vysočina, aby lidé zbytečně neničili porost, a oprava ještě čeká lávku přes Chlébský potok. Návštěvníkům je o víkendech v hlavní bledulové sezoně, jež trvá asi tři týdny, k dispozici rovněž stánek s občerstvením provozovaný místními hasiči, který stojí přímo na parkovišti před vstupem do rezervace.

Ve volné přírodě je bledule poměrně vzácná a je zahrnuta mezi zvláště chráněné rostliny – nesmí se trhat, přesazovat a žádným způsobem poškozovat či ničit. Koukořík, jak se bleduli také lidově říká, se rozmnožuje buď semeny, anebo dceřinými cibulkami. Z jedné cibule vyrostou každý rok tři až čtyři úzké listy a na bezlistém stvolu jeden až dva velké bílé zvonkovité květy se žlutými skvrnkami na okvětních lístcích. Rostlina bývá k vidění v blízkosti malých vodních toků a v podmáčené půdě mezi stromy v lužních lesích a bažinách. Na rozdíl od jí podobné sněženky je u nás bledule původním druhem.
Lenka Mašová