Mnohého turistu zajímá, proč byly na vrcholu Žďárských vrchů tři sloupy s dráty, které vedly odnikud nikam… Možná to některé překvapí, ale jednalo se o meteorologickou stanici, konkrétně se zabývající výzkumem vlivu námrazy na elektrickém vedení. Lepší místo si vybrat opravdu nemohli, protože námraza je zde téměř každou zimu opravdu veliká…

Nyní něco k historii. Pokusná stanice na výzkum námrazy tu stála již v roce 1929. Díky tomu existují data o námraze zaznamenávané od roku 1946 a je to nejdelší ucelená soustava dat, která nemá ani jinde ve světě obdoby. Kovové sloupy byly postaveny v roce 1980. Tehdy dostaly od správy CHKO požehnání na deset let, smlouva s CHKO, městem Nové Město na Moravě, na jehož pozemcích sloupy byly, a společností EGÚ Brno se ale několikrát prodlužovala.

Spousta turistů je používala jako orientační bod a když se člověk díval z některých vzdálenějších kopců a rozhleden, kromě vrcholových partií našich osmistovek určitě nepřehlédl právě ani tuto, dnes již bývalou trojici sloupů. Nejvýše položený sloup stál v nadmořské výšce 806 m. n. m.

Martin Drápalík