Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka se díky záštitě rodiny Kinských se konají na zámku již čtvrtým rokem. Během těchto čtyř let byli do kurzů přijati studenti z několika zemí, jako jsou například Slovensko, Německo, Slovinsko, Turecko nebo Korea.

Během čtyř koncertů má veřejnost šanci poslechnout si jak hlavní lektory kurzu, tak i nesmírně šikovné studenty středních a vysokých uměleckých škol. První koncert, aneb Zahajovací koncert, proběhl 14. 8. ve Freskových sálech. Následoval 19. 8. Benefiční koncert "pro zámek", který se bude konat v Prelatuře. Třetí koncert s názvem „Open-air koncert“ proběhne 21.8. na Zámecké terase. Na poslední, neboli Závěrečný koncert, můžete dorazit 25. 8. opět do Freskových sálů.

Malebné pohledy z prázdninových toulek Žďárem nad Sázavou.
Tip na výlet: Rozkvetlý zámek i důstojná Zelená Hora ve Žďáře nad Sázavou

Bohuslav Matoušek je jedním z nejvýznamnějších českých houslistů. Zároveň je jedním z mála držitelů prestižní stříbrné medaile nadace Bohuslava Martinů. Stejné ocenění má jenom několik umělců na světě, například Rudolf Firkušný nebo Magdalena Kožená. V roce 1972 se Bohuslav Matoušek stal vítězem mezinárodní soutěže Pražské jaro. V současné době vede houslovou třídu na pražské Hudební Akademii Múzických Umění a na brněnské Janáčkově Akademii Múzických Umění.

Ve Svratce se v sobotu konal už 14. Retroden.
Retroden ve Svratce: historická auta, módní přehlídka i duo Kamélie

Jakub Junek je významný zástupce nastupující generace houslistů. Účastnil se řady mistrovských mezinárodních hudebních kurzů v Čechách, Rakousku, Velké Británii, USA a Izraeli. Již řadu let sólově vystupuje s významnými orchestry v tuzemsku i zahraničí. S Českým národním symfonickým orchestrem hrál již několik sólových turné ve Velké Británii a Španělsku. Nyní je studentem jednoho z nejrenomovanějších českých houslistů Bohuslava Matouška v doktorandském programu Akademie Múzických Umění v Praze.

Linda Vojancová