„Začátkem týdne jsme vyslali ve spolupráci s naší Domácí hospicovou péčí a Oblastní charitou Znojmo dodávku základního zdravotnického materiálu do válkou zasažených oblastí. To se nám povedlo i díky rychlé reakci štědrých dárců,“ uvedla Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městem Žďár nad Sázavou pořádá žďárská Charita již od středy 2. března materiální sbírku v kotelně Satt ve žďárském Libušíně (Strojírenská 5). Potřebný materiál je průběžně aktualizován zde. Materiální sbírka bude probíhat denně včetně víkendu od 13.00 do 17.00 hodin až do odvolání.

Dobrovolnické centrum Kambala, které se do sbírky rovněž organizačně zapojuje, průběžně hledá dobrovolníky na pomoc do skladu. Zájemci se mohou hlásit na tel. 605 597 204 paní Karle Chromé.

Ilustrační foto.
Ukrajině pomáhá i Žďársko. Kam přinášet potřebné věci a jak nabídnout ubytování?

Další materiální sbírky ve spolupráci s Charitou již probíhají v obcích Polnička, Znětínek, Míchov a Velké Meziříčí. Ve spojení je vedení žďárské Charity i s vedením dalších obcí, měst a s farnostmi v okrese Žďár nad Sázavou.

Pomoc těm, kteří v našem regionu nalézají své útočiště, poskytuje Charitní záchranná síť. „Již nyní jsme v kontaktu s několika ukrajinskými rodinami, které se na nás obrátily o pomoc. Snažíme se jim poskytnout především potraviny, hygienické prostředky, základní materiální vybavení, zprostředkováváme bydlení a v neposlední řadě poskytujeme i nutný informační servis, aby v naší zemi mohli pobývat v klidu a bez legislativních obtíží,“ vysvětluje Jana Kincová Křížková, koordinátorka Charitní záchranné sítě, na kterou je možné se v případě potřeby obracet na telefonním čísle 777 755 469.

Divadelní spolek zve na novou hru, tentokrát vsadil na českou klasiku.
Když fasádníci vyrazí do velkoměsta. Ochotníci z Novoměstska zvou na Světáky

Nabídky ze strany veřejnosti k možnému ubytování obyvatel Ukrajiny nebo darování potřebného vybavení do domácnosti apod. je možné směřovat na telefon 566 626 040, kde probíhá jejich evidence. Databázi následně využívají pracovníci Charity při mapování jednotlivých potřeb ze strany ukrajinských uprchlíků. „Obrovská solidarita nás všech je v tuto chvíli až neuvěřitelná. Velmi si vážíme vašich nabídek pomoci, které k nám denně přichází. Válka, která je v jednadvacátém století otřesnou realitou pro nás všechny a nyní ji zažívají lidé z Ukrajiny, má jedno společné: neskutečnou solidárnost nás všech. Ta je hybnou silou a velkou nadějí pro další dny. A za to vám děkuji,“ vzkázala všem Jana Zelená.

Podpořit pomoc žďárské Charity přímo v místech války dodáváním potřebného materiálu nebo zde v našem regionu péčí o ty, kteří k nám utíkají před válkou, je možné zasláním daru na 110889787/0300 VS. 2302 nebo prostřednictvím dárcovské platformy Darujme na tomto odkazu.

Jana Kincová Křížková, koordinátorka Charitní záchranné sítě

Další pomoc pro lidi z Ukrajiny: 

Internetové stránky Pomáhej Ukrajině 

Pro pobytové otázky a hledání ubytování pro obyvatele Ukrajiny a rodinné příslušníky linka Diecézní charity Brno - CELZUS tel. 605 209 615.

Celorepublikovou sbírku na pomoc Ukrajině pořádá Charita Česká republika, najdete ji zde

Dobročinnou akci s názvem POHYBEM PRO UKRAJINU můžete navštívit v sobotu 5. 3. od 9 do 13 hodin v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Výtěžek akce bude věnován Oblastní charitě Žďár nad Sázavou na pomoc Ukrajině.