Pokud hledáte romantické a tajemné místo v přírodě, tak byste se měli vydat do lesa nedaleko technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Tam se se nachází opuštěný žulový lom s nevšedním názvem Štenice, který vznikl pravděpodobně zkomolením německého slova Steinetz. Tento lom je oblíbenou zastávkou místních obyvatel, ale také turistů, kteří sem zavítají při svých výletech do přírody.

V lomu se můžete setkat s horolezci, kteří sem přicházejí, aby si vyzkoušeli své schopnosti a zlepšili své dovednosti. Pokud máte zájem vyzkoušet si lezení, musíte splnit určité podmínky stanovené CHKO Žďárské vrchy. Pro ty, kteří si chtějí užít ledovou krásu, je tento lom ideálním místem na zimní výlet. Stěny lomu jsou v zimě ozdobeny unikátními rampouchy a ledopády, které vytváří neuvěřitelně romantickou a tajemnou atmosféru.

Zimní úlovky houbařů z Vysočiny.
Penízovka, hlíva, ucho Jidášovo. Houbaři i v lednu vyrážejí na Vysočině do lesů

Lom je také součástí Hamerského a Sázavského vycházkového okruhu, což z něj činí ideální místo pro krátkou zastávku na cestě.

Vodopád ve Vojnově Městci, známý jako Vojnoměstecký vodopád, je malebné a půvabné místo, které přestože nedosahuje obrovských rozměrů, stojí za návštěvu. V těchto dnech částečně zamrzl a nabízí tak krásnou podívanou, za kterou se stojí vydat na zimní vycházku.

Vodopád se nachází východně od Vojnova Městce, na bezejmenném pravostranném přítoku Městeckého potoka, patřícího do povodí řeky Doubravy. Vodopád je vysoký 2,5 metru a má průměrný průtok přibližně pětadvacet litrů za sekundu.

Ledová stěna ve Víru
Ledová stěna může být nebezpečná. Vstávám kvůli ní i ve dvě ráno, říká horolezec

Vodopád je snadno přístupný, stačí si udělat malou odbočku z modré turistické značky, která vede z Vojnova Městce na Novou Huť. V minulosti byly ve Vojnově Městci dva vodopády, avšak jeden z nich postupem času zanikl. Okolí vodopádu je geologicky zajímavé, neboť se nachází na skalním podloží blízko bývalého lomu. Kromě vodopádu můžete v okolí navštívit také Suché kopce, kde na začátku léta kvetou chráněné orchideje.