Historické stroje kromě domácích přivezli čeští hasiči z Martinic v Podkrkonoší (okres Semily), Osové Bitýšky, Herálce a Heřmanova (okres Žďár nad Sázavou), Jeřišna (okres Havlíčkův Brod), Mělice (okres Pardubice) a Nasavrk (okres Chrudim). Od sousedů přijeli polští hasiči z Cichowa a Tuszyna, slovenští hasiči z Kaplné a maďarští z Dunakiliti. Zadrhl se příjezd hasičů z nejvýše položené obce v Polsku, z tatranské vesnice Zub.
Soutěž byla i přehlídkou dobového ustrojení. Například muži z Cichowa startovali v replikách vůbec nejstarších v Polsku úředně schválených uniforem z roku 1922, zatímco jejich hasičky se vystrojily do lidových krojů z velkopolského Lešna, kam po Bílé hoře emigroval Komenský.
K vidění bylo několik českých stříkaček R. A. Smekala, nejstarší ze smíchovské produkce přivezly Nasavrky (1885). Dva stroje byly vyrobeny v Budapešti Ištvánem Köhlerem, nad jedním vlál prapor od uherského grófa a chorvatského bána, důvěrníka Marie Terezie Jána Pálffyho. Původcem dalších dvou stříkaček byl Reginal Czermack z Teplic v Čechách, nejstarší z roku 1885 vlastní Nasavrky a Škrdlovice. O rok starší byla stříkačka z Tuszyna (1884).
Klání mělo i humornou část, nesnadný byl slalom se zakrytýma očima se starým trakařem a lidským nákladem na něm. Časově náročnější se ukázalo nafoukání balónku až po jeho prasknutí. Kupodivu větší objem plic měly hasičky. Že nakonec chutnal havlíčkobrodský Rebel, je nasnadě. Po opojných doušcích si zahraniční účastníci méně lámali jazyk při vyslovení pořádajícího sboru Škrdlovice.
Soutěž historických stříkaček v roce 2011: