Roky v baroku

Už jen do 6. listopadu můžete zhlédnout výstavu Roky v baroku – Životní pouť barokního člověka, která vás provede životem žďárského měšťana Václava Kršky a jeho ženy Justiny Fiklovské. Dozvíte se, kde žili, jak pracovali, z čeho měli radost i starost. Výstava má četné interaktivní prvky, díky nimž se sami zapojíte do děje. Máte poslední možnost vidět unikátní exponáty zapůjčené z různých muzeí v České republice a z rakouského města Retz. Vstupné činí 50 a 30 Kč.

Vánoce v devadesátkách

Od neděle 27. listopadu 2022 bude otevřená výstava „Vánoce v devadesátkách“, věnovaná především vánočním dárkům. V tento den ji u příležitosti rozsvícení vánočního stromu na náměstí můžete navštívit až do 19.00. Uvidíte dárky všeho druhu pro malé i velké, naší i zahraniční provenience. Chybět nebude panenka Barbie, módní „džíska“ s ručně malovaným idolem své doby a kazetový magnetofon „dvojče“ koupený na dnes již zrušené žďárské tržnici u obchodu Mana. Výstavu doplní místnost s tradičními lidovými Horáckými vánocemi a zvyky včetně pouštění lodiček, odlévání cínu a vytahování polínek

Moučkův dům

Ačkoliv se v hlavní výstavní budově na tvrzi bude od 7. do 26. listopadu usilovně pracovat na odvozu exponátů z barokní výstavy a na přípravě výstavy nové, trvalá expozice dějin města v Moučkově domě je pro návštěvníky stále otevřená. Krom mnoha zajímavých exponátů zde najdete i fotografie významných osobností, které proslavily naše město nebo originální síťku z lidských vlasů. A víte, co je čap, darmovis či fidlovačka?

Vzpomínka na Jana Doležala

Ve čtvrtek 3. listopadu v 16.00 začne před městskou tvrzí komentovaná vycházka po stopách zakladatele muzea Jana Theodoricha Doležala. Byl to lesnický spisovatel a pedagog, vydavatel prvního českého lesnického časopisu Háj. Doležal byl známý svou pílí a asketickým způsobem života, jeho jméno nese také náměstí před Městským divadlem. Historik Stanislav Mikule si pro vás připravil důvěrně známé i nové informace o muži, od jehož úmrtí uplyne 25. prosince 101 let. Prohlídka je 30 Kč.

Programy pro školy a seniory

Regionální muzeum nabízí školám, seniorským organizacím i dalším organizovaným skupinám pestrou škálu programů a tematických vycházek, které jim vážnou i nevážnou formou rozšíří znalosti z historie zejména města Žďáru nad Sázavou od středověku po 20. století. Rozsah, hloubku a časovou náročnost jednotlivých programů rádi přizpůsobíme přání zadavatele. Zároveň jsme schopni připravit na přání programy nové. Více informací se dozvíte na webu muzea v sekci akce.

Stanislav Mikule, historik Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou